Güzel sanatlar lisesi öğrencileri ile fen lisesi öğrencilerinin eleştirel düşünme ve üstbiliş eğilimlerinin karşılaştırılması
Fine arts and science high school students high school students critical thinking and comparison metacognition trends
  1. Tez No: 292908
  2. Yazar: NEDRET ÖZTÜRK OVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma kapsamında, Güzel Sanatlar Lisesi ile Fen Lisesi öğrencilerinin eleştirel düşünme ve üstbiliş eğilim puanları arasındaki ilişki ve bu puanların; Güzel Sanatlar Lisesinde ile Fen Lisesi öğrencilerinin çeşitli sosyodemografik özelliklere göre farklılaşması incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Kadıköy ilçesi Avni Akyol Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi ile Atatürk Fen Lisesi'nde okuyan toplam 363 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada ölçme araçları olarak Başkent Üniversitesinden Doğan Kökdemir'in Türkçeye uyarladığı California Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği ve Boğaziçi Üniversitesinden Emine Erktin'in geliştirdiği Durumluk Üstbiliş Envanteri kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS for Windows 15.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Hipotez testleri olarak, t-testi tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, relation between critical thinking and metacognition trend scores of students in both High School of Fine Arts and in Science High School and also defferences according to various sociodemographic attributes of Science High School students and of Fine Arts, have been examined.Sampling of the study is consisted totally of 363 students who atlend Kadıköy, High School of Avni Akyol Fine Arts and Sports and Atatürk Science High School.In this study, Scale of California Critical Thinking Trend that developed by Doc. Dr. Doğan Kökdemir from Başkent University and State Metacognition Inventory of Doc. Dr. Emine Erktin from Boğaziçi University of has been used as data collecting instruments.SPSS for Windows 15.0 programs has been used for statistical analyses to evaluate data of the research Descriptive statistical methods (frequency, proportion, mean, standard deviation) have been used. T-test one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression analyses have been executed as hypothesis testing.