Preschool children's attitudes towards selected environmental issues
Okul öncesi dönemdeki çocukların farklı çevre konularına karşı tutumları
- Tez No: 292912
- Danışmanlar: DR. REFİKA OLGAN, YRD. DOÇ. DR. GAYE TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi dönemdeki çocukların tüketimkalıpları, çevreyi koruma, geri dönüşüm-geri kullanım ve yaşamalışkanlıkları gibi çevresel konulara karşı tutumlarını ve cinsiyetinbu tutumlar üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışma,Ankara'da yaşayan 40 okul öncesi yaş dönemi çocuğunukapsamaktadır. Çalışmada nitel araştırma teknikleri kullanılmışolup, veri görüşmeler aracılığı ile toplanmıştır. Görüşme soruları-The Children's Attitudes toward the Environment Scale-Preschool Version? (CATES-PV) (Musser& Diamond, 1999) isimliölçekten uyarlanmıştır. Ölçek 15 temel soru ve alt sorulardanoluşmaktadır. Uyarlama sürecinde Türkçeye çevrilen ölçek, herbir soruyu tanımlayan resimlerle desteklenmiştir. Bu çalışmanınbulgularına göre, okul öncesi dönemdeki çocukların bir çoğu,çevresel konulara karşı ilk bakışta ekosentrik tutumlar göstermişolup, yapılan analizler sonrasında çocukların bu tutumlarınınaltında yatan nedenlerin antroposentrik olduğu anlaşılmıştır.Çocukların çevresel tutumları cinsiyete göre değişiklikgöstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore preschool children?sattitudes towards environmental issues in terms of consumptionpatterns, environmental protection, recycling-reusing, and livinghabits and to investigate gender as a factor affectingenvironmental attitudes. The sample of the study is comprised of40 preschool age children living in Ankara, Turkey. The researchhas been realized by qualitative design and the data werecollected through interviews. The interview questionnaire wasadapted from -The Children's Attitudes toward the EnvironmentScale-Preschool Version? (CATES-PV) (Musser & Diamond, 1999)and contains 15 interview questions and sub-questions. Theadapted version of the questionnaire was supported with apicture format, designed by the researcher, which explicitlydefines each item. Findings of this study indicated that, most ofthe 5-6 years old children of this study have ecocentric attitudestowards environmental issues for the all dimensions, at a firstglance. However, children?s explanations as a result of in depthinterviews were evaluated as anthropocentric for such attitudes.Finally, no difference was detected according to gender regardingto environmental attitudes of preschool children.