The Middle East as a regional security complex: Continuities and changes in Turkish foreign policy under the JDP rule
Bölgesel güvenlik kompleksi olarak Orta Doğu: AKP dönemi Türk dış politikasında devamlılık ve değişim
  1. Tez No: 292911
  2. Yazar: EBRU VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, Türkiye'yi bölgesel güvenlik kompleksi teorisi içerisine yerleştirerek Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) dönemi Türk dış politikası tartışmalarına katkıda bulunmayı amaçlar ve Türkiye'nin Orta Doğu güvenlik kompleksine karşı geleneksel ihtiyatlı, görece ?pasif? rolü ve ?görece kayıtsız? duruşundaki devamlılık ve değişimi inceler. Bundan dolayı, analizin çerçevesi bölgesel güvenlik kompleksi teorisi, Türkiye'ye bölgesel güvenlik komplekslerinde atfedilen roller ve rol değişimleridir. Bu çalışma, tarihsel bir çerçeve içerisinde, AKP dönemi Türk dış politikasındaki devamlılık ve değişimi sorgular ve AKP döneminde Türkiye'nin rolünün yalıtkan devlet fonksiyonundan gevşek coğrafi sınırlar biçimini benimseyen ?arayüz mantığına? doğru gittiği sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribute to the debates on the Justice and Development Party (JDP) era Turkish foreign policy by putting Turkey into the regional security complex theory and examines changes and continuities of Turkey?s traditional cautious, relatively ?passive? role and ?relative indifference? stance towards the Middle East security complex. Hence, the framework of analysis is the regional security complex theory, attributed roles and role changes of Turkey within regional security complexes. This study, with a historical perspective and within the framework of the regional security complex theory, questions continuities and changes in the JDP period Turkish foreign policy, and comes to the conclusion that in the JDP era, Turkey?s role is going beyond the insulator state function to the ?interface logic? which adopts a loose form of geographical boundaries.