Pazarlama faaliyetlerinde alt kültür etkisi ve Kalecik - Çamlıdere ilçeleri örneği
Impacts of marketing activities on sub-cultural differences and sample application of Kalecik-Çamlidere districts
  1. Tez No: 292914
  2. Yazar: BURAK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüz işletmeleri artan rekabet koşulları ile beraber pazarlama stratejileri geliştirme ve değiştirmeye başlamışlardır. İşletmelerin Pazarlama faaliyetleri, hedeflenen Pazar, Pazar bölümü için farklılaşmaktadır. Bu yüzden işletme her bir Pazar için farklı strateji ve kararlar ile hareket etmektedir.Bu amaçla işletmeler hedeflenen pazarın davranış, tutum ve kültürüne göre pazarlama faaliyetlerini geliştirmekte ve hatta değiştirmektedirler. Özellikle küresel bazda faaliyeti bulunan işletmeler her bir farklı Pazar için, o pazara hitap eden pazarlama faaliyeti üretir. Kültür ve alt kültür unsurları burada önem arz etmektedir. Çünkü hedef pazarın egemen kültürü ve egemen kültürü oluşturan alt kültürlerin davranış ve tutumlarına göre pazarlama faaliyetlerini şekillendirmektedir.Bu çalışmadaki amaç pazarlama faaliyetlerinin alt kültür üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Ayrıca alt kültür unsurunun pazarlama faaliyetleri ile ilişkisi de değerlendirilmiştir. Ankara ili Çamlıdere ve Kalecik ilçeleri arasında ki alt kültür farkının değerlendirilmesi yapılmıştır.Araştırma gıda, kıyafet ve mobilya/beyaz eşya üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Alt kültür farklılığını ortaya çıkarmak için yaş ve eğitim alt kültürü değişkenleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında Ankara ili Çamlıdere ve Kalecik ilçelerinde ikamet eden kişiler araştırma kapsamına alınmıştır.Araştırma kapsamında Çamlıdere ilçesinde 300 adet ve Kalecik ilçesinde 300 adet olarak, toplamda 600 anket araştırma kapsamına alınmıştır. Anket analizinde SPSS-15.0 paketi kullanılarak analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde regresyon analizi yapılmıştır.ANAHTAR KELİMELER:1.Pazarlama,2.Pazar analizi,3.Kültür,4.Alt kültür
Özet (Çeviri)
Today's businesses which are increasingly competitive conditions began change with the development and marketing strategies. Businesses marketing activities which are targeted market differ for market division. Therefore, business acts different strategies and decisions for each of the market.For this purpose, businesses develop behavior, attitudes and culture of the target market and even changing. Especially, activity on global basis in the business for each of the market that appeal to the marketing activities produces. Culture and sub-cultural elements are important here. Because the target market shaping according to the marketing activities the behavior and attitudes of sub-cultures.The aim of this study was to evaluate the effect of marketing activities on the sub-culture. In addition, sub-cultural elements are evaluated in relation to marketing activities. Çamlıdere and Kalecik are districts of Ankara. We have been evaluated which is Çamlıdere between Kalecik difference of the sub-culture.In Research food, clothing and furniture / white goods has focused on. For reveal diversity of sub-culture was evaluated with age and education variables of sub-culture. Research within the scope of the districts of Ankara province and Kalecik Çamlıdere residents were included in the study. During the study, 300 units from Çamlıdere County, 300 units from Kalecik County, 600 questionnaires were included in the study. The survey analysis was conducted by using SPSS-15.0 . From analyze the data regression analysis was conducted.?KEY WORDS:1.Marketing,2.Market Analysis,3.Culture,4.Sub-culture