Mono ve stereo mikrofonlama teknikleri özelinde Oğur Sazı
Oğur Sazı performans in the studio environment with mono and stereo microphoning techniques
- Tez No: 820397
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Teknoloji, günümüzün her alanında olduğu gibi, müziğin gelişiminde de önemli rol oynamıştır. Türk müziği de gelişen teknolojik yeniliklerin kültürel müziğimizin tınıları ile, müzik teknolojileri alanında yerini almıştır. Tarihin en eski çalgılarından biri olan kopuzdan etkilenerek türetilen Oğur Sazı da müzik teknolojileri ile buluşması çok sürmemiştir. Bu çalışmada, telli çalgılar sınıfına dahil olan Oğur Sazının yapısal özellikleri ve gelişim aşamasındaki süreçler incelenmiştir. Bu çalgının, müzik teknolojisinde hangi mikrofonlama teknikleri ile uyum sağladığı ve iyi sonuçlar vereceği amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Oğur Sazı ile ilgili daha önce mikrofonlama tekniklerinin uygulanmaması araştırmanın önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada, literatür taraması ile geçmişten günümüze kadar yapılan çalışmalar incelenmiş ve görüşme tekniği ile uzman görüşlerine başvurulmuştur. Uzmanlara soru yöneltmek adına aşina oldukları bir türküyü Oğur Sazı icrasıyla stüdyo ortamında mono ve stereo mikrofonlama teknikleri ile uygulayarak, her teknik için ayrı kayıtlar oluşturulmuştur. Elde edilen kayıtlar, müzik teknolojileri alanında profesyonel stüdyolarda çalışmalar yapan 7 kişilik uzman grubuna yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan kayıt linkleri ile dinlemeleri sağlanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, Oğur Sazında uzmanlar tarafından en fazla tercih edilen mono ve stereo mikrofonlamalar belirlenmiş olup, sonuç bölümünde en iyi sonuç veren mikrofonlama teknikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology has played an important role in the development of music, as in every field today. Turkish music has also taken its place in the field of music technologies with the timbres of our cultural music. The Oğur Sazı, which was derived by being influenced by the kopuz, one of the oldest instruments in history, did not take long to meet with music technologies. In this study, the structural features of the Oğur Saz, which is included in the class of stringed instruments, and the processes in its development phase are examined. It is aimed to determine with which microphoning techniques this instrument is compatible in music technology and will give good results. In line with this purpose, the fact that microphoning techniques have not been applied to the Oğur Saz before increases the importance of the research. In this study, studies from the past to the present were examined through a literature review and expert opinions were sought through the interview technique. In order to pose questions to the experts, separate recordings were created for each technique by applying a familiar folk song with Oğur Sazı performance in the studio environment with mono and stereo microphoning techniques. The recordings obtained were provided to a group of 7 experts working in professional studios in the field of music technologies to listen to them with the recording links in the semi-structured interview form. In line with the data obtained, the most preferred mono and stereo microphonings were determined by the experts in the Oğur Instrument, and the microphone techniques that gave the best results were determined in the conclusion section.