Çıldır Eyaleti Çürüksu Sancağı nüfus defteri
Ensign of the state population registry Cildir Çürüksu
  1. Tez No: 292976
  2. Yazar: LEVAN GURGENİDZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
232 numaralı Çürüksu Nüfus Defteri isimli bu çalışmamız giriş, birinci bölüm, ikinci ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır.Giriş kısmında çalışmamızın çerçevesi ortaya konulmaktadır. Birinci bölümde defterde yer alan bilgiler çeşitli yönlerden değerlendirilmiştir. İkinci bölüm, ilgili defterin latinize edilmesinden oluşmaktadır. Bu bölümde Çıldır eyaletine tabi olan Çürüksu köylerinin nüfusu, defterin sunduğu imkanlara bağlı olarak kısmen ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada, köy ve mahallelerde yer alan nüfus, şahıs isimleri ve lakapları, din görevlileri, hane reislerinin fizikî özellikleri, askeri ve yerleşim yerleri hakkında bilgi sunulmakta, ilgili defter esas alınarak değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.Sonuç kısmında da elde edilen neticeler değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study named 232 numbered Çüruksu Population is consist of introduction sections, first section and the results sections.Frames have been revealed in the introduction to our work. The first part consists of the Latin words on the notebook. Of course, the population of the villages in the province Cildir Çürüksu in this section, the notebook offers facilities that are dependent in part tried to put out. In this study, the population of villages and neighborhoods, individual names and nicknames, chaplains, physical characteristics of household heads, the military and offered information about the settlements, are evaluated on the basis of the relevant book.At the conclusion of the obtained results are evaluated.