Çıldır Eyâleti Mamervan Sancağı 2770 numaralı Nüfus Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi
The transcription and evaluation of the Population Book of Mamervan Sanjak in the Province of Çıldır numbered 2770
  1. Tez No: 772504
  2. Yazar: SELMAN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KUCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Osmanlı dönemi araştırmalarının en önemli kaynakları hiç şüphesiz Devlet Arşivleri Başkanlığına bağlı Osmanlı Arşivleri'nde bulunmaktadır. Arşivde bulunan Nüfus Defterleri başta şehir tarihi olmak üzere birçok araştırma sahası için önemli veriler barındırmaktadır. Yeniçeri Ocağı 1826 yılında kaldırıldı. Daha sonra yerine Asakir-i Mansure-i Muhammediye ordusu kurulmuştur. Kurulan ordunun asker ihtiyacını karşılamak amacıyla ülke genelindeki askerliğe elverişli erkek nüfusun potansiyelini belirlemek için 1831 yılında ülke genelinde nüfus sayımına başlanmıştır. Her ne kadar nüfus sayımına 1831 yılında başlanmışsa da çalışmamıza konu olan Mamervan Sancağı'nın bağlı olduğu Çıldır Eyaleti'nde nüfus sayımı ancak 1835 yılında tamamlanabilmiştir. Bu gecikmenin en büyük sebebi de ulaşım ve sayımı yapacak yetişmiş personel eksikliğidir. 2770 numaralı Çıldır Eyaleti Mamervan Sancağı Nüfus Defteri olan bu çalışmamızda, nüfus defterinden elde ettiğimiz bilgilerden hareket ederek karyelerin sayısı, her karyede yaşayan kişilerin isimleri, fiziksel özellikleri, mesleki bilgileri, kullandıkları ünvanların değerlendirmeleri yapılmıştır. Tez çalışmamız giriş bölümünden başlamış olup birinci bölüm, ikinci bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın metodu ve çerçevesi üzerinde durulmuştur. Bu tezimiz birinci bölümde defterde yer alan nüfus kayıtları birçok yönden değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu bölümde Çıldır Eyaletinin Mamervan Sancağı köylerinin nüfus verileri deftere bağlı kalınarak ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise ilgili defterin transkripsiyonu yapılmıştır. Sonuç kısmında ise defterden elde edilen veriler ışığında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important sources of Ottoman period researches are undoubtedly in the Ottoman Archives, which are bound to the Presidency of State Archives. Population Registers in the archive contains important data for many research areas, especially city history. With the abolition of the Janissary Corps in 1826, the Asakir-i Mansure-i Muhammediye army was established. In order to determine the potential of the male population which suitable for military service throughout the country to meet the military needs of this newly established army, a census was started across the country in 1831. Even though census in Mamervan Sanjak, Çıldır, Erzurum City was started in 1831, it could only be completed in 1835. The biggest reason for this delay was the lack of trained personnel to carry out transportation and counting. In this study, which is Çıldır City Mamervan Sanjak Population Register with the number 2770, the number of villages, the names of the people living in each village, their physical characteristics, professional information, and the titles they use were evaluated based on the information we obtained from the population register. This study consists of introduction, first part, second part and conclusion part. In the introduction, the method and framework of the study are emphasized. In the first part, the population records in the book are evaluated in many ways. In this section, the population data of the Mamervan Sanjak villages of Çıldır Province are presented by adhering to the book. In the second part, the related notebook was transcribed. In the conclusion part, a general evaluation was made in the light of the data obtained from the notebook.