Borsa endeks getirilerinde riske maruz değer analizi: Moğolistan örneği
Value at risk analysis in stock exchange index returns: Case of Mongolian stock exchange
- Tez No: 292987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küreselleşme ve hızlı teknolojik gelişmelere bağlı olarak finansal araçların hem sayı hem de çeşit olarak artması finansal piyasalarda rekabeti de artırmaktadır. Bu yoğun piyasa ortamda yatırımcılar ve politika yapıcılar piyasalardaki belirsizliği ve riski en aza indirmeye amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda finansal kuruluşlar riskleri yönetmek için yeni yöntemler ve yazılımlar geliştirmişlerdir. Bunların başında J.P. Morgan tarafından hazırlanan RiskMetrics programı gelmektedir.Risk türüne bağlı olarak risk ölçüm yöntemleri de değişmektedir. Çalışmada Moğolistan Borsa Endeksi için piyasa riskini ölçmek üzere Riske Maruz Değer analizi hem sabit varyans hem de koşullu değişen varyans modelleri çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing the number and the variety of financial tools regarding to the globalization and rapid technological changes which increases the competition in the financial markets. For this competitive financial market, investors and policymakers intend to minimize the uncertainty and the risk. To achieve this purpose, financial institutions had been developed new methods and software programs to manage the risk. The most popular software is Risk Metrics which was introduced by J.P Morgan.According to the variety of risks the risk measurement techniques also change. In this project, market risk of the Mongolian Stock Exchange measured in context of the VaR methodology by using homoskedasticity and heteroskedasticity models.