Kredi derecelendirme notlarının finansal piyasalara etkileri: Borsa İstanbul endeksleri üzerine bir olay analizi
Effects of credit rating on financial markets: An event analysis on borsa İstanbul indices
  1. Tez No: 541673
  2. Yazar: ALPEREN TUĞRUL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sanayi devrimleri ile ülkeler arasındaki ticaret hacimleri artarak, ülke sınırlarını aşan bir ticaret ağı meydana gelmiştir. Bu yoğun ticaret ağı küreselleşme kavramını ortaya çıkarmıştır. Küreselleşme ile yatırımcılar artık kendi ülkeleri dışında da yatırım yapabilir hale gelmişlerdir. Küreselleşme yatırım araçlarında yeniliklere ve çeşitliliğe de imkan sağlamıştır. Bu gelişmeler dâhilinde piyasa oyuncuları için bilgiye ulaşmak daha önemli hale gelmiş ve buna bağlı olarak yatırımcılar açısından riskler artmıştır. 19.yüzyılın başlarında yatırım araçlarında ortaya çıkabilecek riskleri belirleme misyonunu kredi derecelendirme kuruluşları üstlenmiştir. Kredi derecelendirme kuruluşları zamanla gelişerek finansal piyasaları etkileyebilecek bir otorite haline gelmiştir. Dolayısıyla bu durum, konunun önemini artırmış ve böylelikle kredi derecelendirme notlarının, finansal piyasalar üzerindeki etkisi akademik araştırmalarda incelenmeye başlanmıştır. Bu çalışmada Türkiye'ye verilen kredi derecelendirme notlarının, Borsa İstanbul'da yer alan endeks getirilerine etki edip etmediği incelenmiştir. Araştırma kapsamında olay analizi yöntemi kullanılmıştır. Analiz bulgularına göre kredi derecelendirme notlarının BİST endeks getirileri üzerinde yok denecek kadar cüzzi bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trade revolutions between countries and industrial revolutions have increased and a trade network has been established that exceeds the borders of the country. This intensive trade network has revealed the concept of globalization. With globalization, investors can now invest outside of their own countries. Globalization enabled innovation and diversification in investment instruments. Within these developments, access to information for market players has become more important and the risks for investors have increased. In the early 19th century, credit rating agencies undertook the mission to identify the risks that may arise in investment instruments. Credit rating agencies have evolved over time to become an authority that can affect financial markets. From time to time, these organizations made negative ratings and adversely affected the financial markets and caused criticism. The impact of credit ratings on financial markets has been the subject of many researches. In this study, given the rating of Turkey it is examined whether the effect on the index returns in Istanbul Stock Exchange is located. Event analysis method was used in the scope of the research. According to the findings of the analysis, it is concluded that the credit ratings have little effect on BIST index returns.