Toplu konut alanlarında yer seçimi, alt yapı, donatım ve çevre düzenleme ilkeleri
  1. Tez No: 29303
  2. Yazar: ALİ TEMEL AKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de güncel bir konu olan toplu konut uygulamaları ile toplu konut alanlarının biçimlenmesinde; alt yapı ve kentsel donatı alanlarının çağdaş ve insancıl mekanlar elde et medeki önemi belirtilmiştir. öncelikle, bireysel konuttan toplu konuta geçiş ve bunun uygulanma ya başlanması ile ekonomik boyutu incelenmiş olup, toplu konut alanları için en uygun yerin belirlenmesindeki kriterler ortaya konmuştur. Bu alan ları besleyen alt yapı elemanlarının teknik özellikleri, kentsel donatım alanlarının yerleşme büyüklükleri ile ilişkileri ve mekansal standartları belirleyen yapı tiplerinin özellikleri üzerinde durulmuştur. Genel anlamda çevre kavramı ve kaynaklarınında irdelendiği çalışmada kentsel dış mekanların düzenlenmesinde kullanılan donatımlar, özellikleri ile birlikte ortaya konmuştur, ülkemizde uygulanmış olan toplu konut uygula malarından bazıları incelenerek donatımlara ait elde edilen standartlar ülke ve batı değerleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma; toplu konut alanlarının seçiminde dikkate alınması gereken ilkeler ile bu alanların düzenlenmesinde en büyük etken olan insanın esas alınarak ona ideal bir mekanda en uygun donatı alanlarının sağlanması gerekliliğini ortaya koymuştur.Anahtar kelimeler; Toplu konut, kentsel donatım alanları, çevre.
Özet (Çeviri)
Mass construction is in proggress in our country as in the world. In this thesis; the importance of the relation between mass construction and modern and humanist living areas. First, the economical aspects of passing from single construction to mass construction is studied. The criteria required to be considered in determination of the place of mass construction areas are studied. Technical properties of background of mass construction, the relation between city outdoor areas and population, and building types that determines the living standards of buildings are investigated. Concept of environment and its resources are stated. The properties of designing outdoor areas are also determined. Some of mass constructions realized in Turkey are studied and their standards are compared to the international standards. As a relust; the principles that are to be applied to mass construction and the human factor that effects to the desing of mass construction are determined.Keywords : Mass construction, city outdoor areas, environment.