GAP (Güneydoğu Anadolu Projesinin) Türkiye ekonomisine katkıları üzerine bir çalışma
GAP (Souteastern Anatolia project) a study about it's contribition on Turkish economy
  1. Tez No: 293035
  2. Yazar: NAİM DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. DOĞAN KARGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Ülkemizde, her an ve her alanda en çok konuşulan konuların başında geçim sıkıntısı, para, enflasyon vb. ekonomik konular gelmektedir. Karar mercileri de bu sorunları çözmek için çeşitli politikalar üretirler.Huzurlu ve rahat yaşamanın yolu refah düzeyinin iyi olmasından geçer.Bu da ekonomik gelişme ve kalkınma ile mümkündür. Genel, sektörel veya bölgesel planlar ile sonuç alınmaya çalışılır.Bu çalışmamda Bölgesel kalkınma planlarından Türkiye için en önemlisi olan ` Güneydoğu Anadolu Projesi `ni inceledik. Özellikle bölge ve Ülke açısından gelir dağılımı üzerinde durduk. Bu muhteşem projeye, bugüne kadar gözlerden kaçan hususlarda ışık tuttuk.
Özet (Çeviri)
In our country, in every moment and every one of the issues most talked about poverty, money, inflation and so on. comes from economic issues. Decision-makers also produce a range of policies to solve these problems.Well-being and comfort of living in a peaceful way through the level of welfare.This is possible with the economic progress and development.Overall, with the sectoral and regional plans to achieve its.Regional development plans for this work was the most important for Turkey, Southeastern Anatolia Project 'ni examined.We focused on income distribution, especially in terms of region and country.This magnificent project, so far escaped the eyes shed light on issues.