Mimarlıkta dijital ortamın getirdiği tektonik değişim ve formdaki yansımaları
Changing tectonics and reflections of form by digital media in architecture
- Tez No: 293036
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ADNAN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, 20.yy sonlarında başlayan, dijital araçların mimarlıkta tasarım sürecine girmesiyle sunduğu imkânlar sayesinde değişen tektoniğini ve bunun yansımaları olarak ortaya çıkan kompleks, eğrisel, özgür forma sahip ürünleri incelemektedir.Dijital ortam tasarımcıya yeni bir bakış açısı getirmiştir. Dijital ortam ile yapılan tasarımda süreç, araçların diline hâkim olabilen tasarımcı ve araçlar ile kurduğu işbirliği sonucunda geleneksel yöntemlerden farklı ilerler. Örneğin tasarımcı yapının performansını, çevreye olan tepkisi önceden simüle edip denetleyebilir, üç boyutlu perspektifleri görerek içinde sanal olarak gezip mekânsal ve fiziksel deneyimleyebilir, ya da türetilen birçok alternatif arasından ortaya çıkan veriler doğrultusunda seçim yaparak tasarıma yön verebilir. Tasarım eş-zamanlı gelişen bütün aşamaları kapsayan bir ortam haline gelmektedir. Çünkü ürün, her aşamasına müdahil olan bir orkestra şefi rolündeki tasarımcının eseri olduğu kadar tasarım sürecinin ve yöntemlerinin de sonucudur. Öyle ki üretim aşamasında bile yapı bileşenleri dosyadan fabrikaya sistemiyle oluşturulabilmekte, yerleri kodlanmış bileşenler kolaylıkla monte edilebilmektedir. Dijital araçların sayısal ve türetmeye dayanan çalışma prensiplerini benimseyerek bu yolla düşünen tasarımcı için tasarım yapmak, bir strateji metot üretimi haline gelmiştir. Tasarım esnasında ise dijital araçların sağladığı olanaklar tasarımcıya, doğadaki kendi kendini organize eden algoritmik, fraktal sistemler içeren ya da çekim gücüyle şekillenen izomorfik yüzeylerin oluşturduğu blob gibi her türlü öklid dışı geometrinin yapılabildiği, formun dinamikleştiği ve esnekleştiği alternatifleri sunmuştur.Bu kapsamda araştırma içeriğinde dijital tabanlı tasarım teknikleri ve yöntemlerinin mimaride kullanımları incelenmiştir. Tasarımcıya yeni bir bakış açısı getiren dijital ortamda tasarlama anlayışıyla değişen arkitektonik, temsil şekli, kullanılan araçlar ve üretim biçimi üzerinde durulmuş, bu konuda yapılan dijital tasarım stüdyoları ve güncel çalışmalar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is searching changing tectonics of architecture through to developing possibilities when digital tools integrated to design process in the late 20th century that affected from other industries and the reason that includes complex and curvilinear geometry characteristic which makes freer, flexible and various alternatives of form.Digital media provides to designers a new and innovative perception and vision tool. The result of the collaboration between designer (who has knowledge) and digital tools, the designing process is advancing different from conventional methods. For example designer can control performance and reactions to environment effects,is able to experience spatial and physical by watching perspectives or makes a choice between a lot of creating alternatives. Designing is becoming a digital media that is including whole processes. Because the product is the result of designing process and methods as the designer?s creation who works like a maestro. Such that even construction component can obtain by file to factory and assemble coded places easily. For designers who can adopt computational and based on derived working principle of digital tools, designing becomes generating stragedy and method. During designing, possibilities that provides by computer shows to designers alternatives that any non-Euclidean geometric forms?like algorithmic, fractal geometry and isomorphic surfaces-is able to produce and form is becoming dynamic and flexible.In this content of research, digital designing technologies and methods used in architecture are studied. Developing a new architectural thinking by digitalmedia, it is emphasized that transformation of architectonic, representation style, tools and manufacturing type and examined digital designing studios and current applications related with this subject.