Akşehir Yukarı (Gavur) hamamı restorasyon önerisi
Restoration project of Yukarı (Gavur) bath in Akşehir
  1. Tez No: 293040
  2. Yazar: EVRİM İŞLEK İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Bu çalışma, Konya İli, Akşehir İlçesindeki XIX. yy hamamı olduğu düşünülen Yukarı (Gavur) Hamamını konu etmektedir. Çalışmanın amacı, yapının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için; bugünkü durumunu analitik incelemelerle ve değerlendirmelerle belgelemek, restitüsyon ile yapının özgün durumunu ortaya koymak ve uygun işlev verilerek yapının sürdürülebilir korunmasına yönelik restorasyon önerisi getirmektir. Çalışma; Yukarı Hamamı'nı belgeleyen rölöve ve tanımlama, özgün halini gösteren restitüsyon, çevresel analizler, karşılaştırmalı çalışma kataloğu ve yapının restorasyon projesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is issued on Yukarı (Gavur) Bath in Akşehir county in Konya city which is thinking as XIX th century bath. The aim of this study is to convey to future generations in a healthy manner while maintaining the structure, to document the present situation through the analytical investigations and evaluations, to reveal the original state of building by the restitution and bringing the restoration proposal for sustainable protection of a building by giving convenient function. This study includes; graphic documentation that defines Yukarı Bath, restitution that shows the original state, environmental analysis, the comparative study catalogue and the restoration project of the building.