İç kontrol sisteminin kurumsal yönetim anlayışındaki yeri: İMKB şirketlerinde bir uygulama
The place of internal control system in the concept of corporate governance: a research among companies listed on the ISE
- Tez No: 293056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Modern şirket anlayışı ile birlikte ortaya çıkan kurumsal yönetim anlayışı ve iç kontrol sistemi, kurumları daha iyi yönetim için yönlendirmeye imkân tanıyan uygulamalardır. Bu nedenle üst yönetim bu iki uygulamanın gerekliliğini ve önemini iyi anlamalı, etkin bir şekilde çalışmaları için gerekli tedbirleri almalıdır. Etkin bir iç kontrol sisteminin varlığı ve kurumsal yönetim anlayışının işletmede yerleşmiş olması, işletmenin devamlılığı için gerekli faktörlerdendir.Etkin bir iç kontrol sistemi üst yönetimin ve yönetim kurulunun kontrol sistemine ilişkin tutumuna, çalışanların dürüstlüklerine ve etik değerlerine, iç denetim biriminin görevini gerektiği şekilde yerine getirmesine ve benzeri nedenlere bağlıdır. Başarılı bir kurumsal yönetim için de yönetimin, kurumsal yönetim anlayışına yaklaşımı çok önemlidir. Ayrıca işletmeye dahil olan tarafların etik standartlara bağlı olmaları, görev ve sorumluluklarını uygun bir şekilde yerine getirmeleri gibi hususlar kurumsal yönetimin etkinliğinin gerçekleştirilebilmesi için gereklidir.Ortaya çıkışları, amaçları ve işleyişleri konusunda ortak noktalara sahip olan bu iki kavram arasında bir ilişki olup olmadığının tespiti bu tez çalışmasının amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketlerde anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen verilerle ilgili tanımlayıcı istatistiki değerler hesaplanmış ve iç kontrol sistemi ile kurumsal yönetim anlayışı arasındaki ilişkiyi ölçebilmek için Spearman korelasyon testi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda iç kontrol sistemi ile kurumsal yönetim anlayışı arasında istatistiki olarak pozitif yönde güçlü bir ilişki tespit edilmiştir. İşletmede etkin bir iç kontrol sisteminin varlığının, kurumsal yönetim anlayışının başarısını ve etkinliğini sağlayan en önemli faktörlerden biri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emerging with the concept of modern company, institutional management notion and internal control system are practices enabling the institutions to lead to better management skills. Therefore the executive management should comprehend well the necessity and importance of both practices and take proper measures to make them function efficiently. The existence of an effective internal control system and the persistence of corporate governance notion are essential factors for the durability of companies.An effective internal control system depends on attitudes of executive management and the board towards the control system, ethical values and honesty of employees and the responsible and proper functioning of the control department. Executives? approach to corporate governance concept is of high importance for the success of institutional management. Furthermore, parts involved in the corporation should be committed to ethical standards and fulfill their liabilities and duties as well in order to assess the effectiveness of the corporate governance.The searching out the presence of a relationship between these concepts having common features in their emergences, aims and mechanisms, constitutes the aim of this dissertation. A survey was conducted among the companies being traded in the İstanbul Stock Exchange according to this aim. The descriptive statistics was calculated related the data collected and Spearman correlation analyze was made to calculate relationship between internal control and corporate governance. Study results indicated a strong and statistically positive corelation between the internal control system and the concept of corporate governance. It was concluded that the presence of an effective internal control system is one of the most essential factors that ensures the success and the efficiency of corporte governance concept.