Türkiye'de bankacılık sektöründe iç denetim
Internal auditing in banking system of Turkey
  1. Tez No: 387635
  2. Yazar: SEMİHA DİNÇARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.CEM DANACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüzde sürekli gelişmekte olan iş dünyası, ekonomik koşullardaki olumsuzluklar ve krizler, rekabet koşulları, teknolojik gelişmeler, tüm kuruluşlarda iyi kurumsal yönetim ve dolayısıyla denetim sistemlerinin işletilmesini kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu sistem içinde bankalar büyük öneme sahiptir çünkü bankaların klasik anlamda sahip olduğu fonksiyonlar zamanla artmıştır ve denetimleri zorunlu hale gelmiştir.Bankalar çağımızda önemli hizmetler gören kurumlardır ve giderek fonksiyonları ve bunun sonucunda bankalara yönelik denetim faaliyetleri artmaktadır. Ancak bu faaliyetlerin, çeşitli esaslara uygunluğunun tespiti bankalar için günümüzde oldukça zor bir durumdur. Bu nedenle bankacılık sektöründe denetim faaliyetleri bankaların bünyesinde yapılanlara ek olarak belirli esaslar çerçevesinde, denetim yetkisine sahip kurumlar tarafından da yapılmaktadır.İster gelişmiş, ister gelişmekte olan bir ülke olsun, bankacılık sisteminin zayıf oluşu hem o ülkenin mali sisteminin, hem de uluslar arası piyasaların istikrarına karşı önemli bir tehdit oluşturur. Son yıllarda Türk bankacılık sektörü de uluslar arası bankacılık sektöründe varlığını devam ettirmek için birçok yasal düzenlemelerle donatılmış ve bu düzenlemeler doğrultusunda faaliyetlerini daha şeffaf sürdürmeyi amaçlamıştır. Türkiye'de meydana gelen bazı banka iflasları düzenlemeden sorumlu kuruluşları önlemler almaya itmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda, Sermaye Piyasası Kurulu denetim hakkında tebliğler yayınlamış ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kurulmuştur. Ancak getirilen tüm yasal düzenlemeler, bankacılık alanındaki yapısal sorunların tekrar ortaya çıktığı dönemlerde yetersiz kaldığı için büyük ekonomik sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle Türk bankacılık sektörü klasik denetim anlayışından öte, şeffaflık ve riskleri en aza indirebilirlik doğrultusunda ekonomiye en fazla katkıyı sağlama amacı edinmelidir.Bu çalışmada, bankalarda etkin bir iç kontrol ve risk yönetim sistemine ihtiyaç duyulmasının nedenleri ve bankalarda iç kontrol sistemini oluşturan temel unsurlar incelenmektedir. Bu kapsamda bankaların faaliyet yapısı ve bankalarda iç kontrol ve risk yönetim sistemini oluşturan unsurlar ele alındıktan sonra kontrol usul ve yöntemlerini geliştirmeye yönelik örnek bir model tanıtılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
At this age, lasting developing world of work, disadvantages in economic conditions, technological developments, good associational management in all institutes require interior auditing system operations. In thıs system banks have a big importance because classical functions of banks have developed by the time and it requires their auditing obligatory.Banks are the institutes which provide important services and both their functions and finally auditing activities for banks will develop. But it is a hard situation for banks to prove these activities suitable for various essentials. For this reason, in banking sector, auditing activities adding to structure of banks specific essentials are also done by institutes which have auditing authority.Either in developed or in developing countries, the weakness of banking system is a threat for both the contry?s economic system and stability of international markets. In latest years, Turkish banking sector aims to be dected out with many legal orders and continue its activity transperently with the help of this orders to continue its existence in international banking. Several bank crisis carried out in Turkey in previous years prompted authorities to take measures. Parallel to these developments, Capital Market Board in Turkey has published articles about auditing and Banking Regulation and Supervision Agency established for performing audit actions. But all legal orders cause big economic problems because they are insufficent when the structural problems occur again in banking sector exept classical auditing opinion should aim to add more to economy with transperency and decreasing risks to the minimum rates.In this study, the reasons why banks are needing effective internal auditing and risk management system and main components of effective internal auditing and risk management in banks are evaluated. In this context, after evaluating operational structure of banks and the components of internal auditing and risk management system in commercial banks than a model is tried to be introduced for the purpose of developing control techniques and procedures and examples of specific control techniques and procedures which are applicable in banking internal auditing and risk management system are tried to be developed with this model.