Yeni bir adsorban kullanılarak katı faz ekstraksiyonu ile krom türlemesi
Using a new adsorbent for chromium speciation with solid phase extraction
- Tez No: 293071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETBu çalışmada, Cr(III) ve Cr(VI)'nın türlemesi, ayrılması ve zenginleştirilmesi için yeni bir katı faz ekstraksiyon metodu geliştirildi. Bu amaçla katı faz ekstraksiyonunda adsorban olarak kullanmak üzere poli(1,3-tiazol-2-il metakrilamid-ko-4-vinil piridin-ko-divinilbenzen) kopolimeri sentezlendi. Sentezlenen kopolimer elementel analiz ve FT-IR ile karakterize edildi.Model çözelti kullanılarak geliştirilen zenginleştirme yönteminin optimum parametreleri pH:2 elüent türü ve derişimi: 4M NH3, elüent hacmi: 20 mL, örnek akış hızı: 2 mL/dk, elüent akış hızı: 1 mL/dk, örnek hacmi: 150 mL olarak belirlendi. Metodun zenginleştirme faktörü 30, gözlenebilme sınırı 2.4 µg/L olarak bulundu. Yöntemin adsorpsiyon kapasitesi ve bağlanma denge sabiti sırası ile 80.03 mg/g ve 0.018 L/mg olarak hesaplandı. Geliştirilen yöntem dere suyu ve atık su örneklerine uygulandı. Polimer aynı zamanda geliştirilen yöntemin doğruluk kontrolü için standart referans madde örneğine (SRM) (TMDA-52.3) uygulandı ve kantitatif sonuçlar elde edildi (R ? 95%).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, a solid-phase extraction method was developed for Cr(III) and Cr(VI) 's speciation, seperation and enrichment. For this purpose, as an adsorbent for use in solid phase extraction poly (1,3-thiazol-2-yl methacrylamide-co-4-vinyl pyridine-co-divinylbenzene) copolymer was synthesized. Synthesized copolymer was characterized by elemental analysis and FT-IR.Optimum parameters of developed enrichment method using model solution: pH:2, type and concentration of the eluent: 4M NH3, eluent volume: 20 mL, sample flow rate: 2 mL/dk, eluent flow rate: 1 mL/dk, sample volume: 150 mL were determined. Method?s Enrichment factor 30 and detection limit 2.4 µg/L was founded. Method?s adsorption capacity and equilibrium binding constant was calculated 80.03 mg/g and 0.018 L/mg, respectively. The developed method were applied to stream water and waste water samples. At the same time, The polymer was applied to certified referance material (CRM) (TMDA-52.3) sample and quantitative results were obtained (R ? 95%).