Phytochemical analysis of some Caryophyllaceae taxa
Bazı Caryophyllaceae taksonlarının fitokimyasal analizi
  1. Tez No: 420566
  2. Yazar: HİLAL KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN ALANKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Caryophyllaceae familyası yaklaşık olarak 2000 den fazla tür ve 104 cinsten oluşan oldukça geniş bir ailedir (Böttger, 2011). Türkiye florasında 32 cinsi ve 500 türü bulunmaktadır (Davis, 1967). Caryophyllaceae familyasına ait olan türler; geleneksel tıpta öksürük, göz ve cilt problemleri, dizanteri, baş ağrısı, kalp rahatsızlıkları, diabet, böbrek taşı, katarakt, epilepsi, astım, ateş, hipertansiyon ve adet düzensizlikleri gibi hastalıkları tedavi etmek amacıyla yıllardır kullanılmaktadır (Eddouks, 2002; Fernandez, 2003; Macia, 2005; Purkayastha, 2005; Inan, 2006; Angmo, 2012; Kayani, 2015). Caryophllaceae familyası üzerinde antimikrobiyal, antifungal, antioksidan, antibakteriyal, antitümör, antiviral etkisi, öksürük önleyici, sıtma önleyici aktivite, idrar söktürücü, antiseptik ve hipoglisemik aktivite ve analjezik gibi birçok biyolojik aktivite çalışması vardır (Boulos, 1983; Mukherjee, 1997; Munoz, 2000; Zibareva, 2003; Yaylı, 2005; Vinholes, 2011; Karamian, 2013; Mamadalieva, 2014; Nono, 2014). Caryophyllaceae türüne ait olan üç bitkiyle Minuartia juniperina (L.) Marie Et Petitm., Minuartia juressi subsp. juressi (Willd. Ex Schlect.) Lacaita ve Silene montbretiana Boiss. çalışılmıştır. Minuartia juniperina (L.) Marie Et Petitm. bitkisinden beş bilinen bileşik izole edilmiştir ve izole edilen bu bileşiklerin yapıları 1D and 2D-NMR teknikleri ve ESI-MS analizleriyle belirlenmiştir. Bu bileşiklerden dört tanesi flavonoid, bir tanesi de α-ionone glikozit yapısındadır. Minuartia juressi subsp. juressi (Willd. Ex Schlect.) Lacaita bitkisinden beş bilinen bileşik izole edilmiştir ve izole edilen bu bileşiklerin yapıları 1D and 2D-NMR teknikleri ve ESI-MS analizleriyle belirlenmiştir. Bu bileşiklerden dört tanesi terpenoid, bir tanesi de steroidal glikozit yapısındadır. Silene montbretiana Boiss. bitkisinden iki tane yeni, altı tane bilinen steroid, bir flavonoid ve bir soyacerebroside bileşiği olmak üzere toplam on tane bileşik izole edilmiştir. İzole edilen bu bileşiklerin yapıları 1D and 2D-NMR teknikleri ve ESI-MS analizleriyle belirlenmiştir ve izole edilen iki yeni bileşiğin yapısı daha önce rapor edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The Caryophyllaceae family is a large family which is consists of approximately 104 genera and more than 2000 species (Böttger, 2011). In the flora of Turkey, there are 32 genus and 500 species (Davis, 1967). A number of Caryophyllaceae family species have been used in traditional medicine for treat various disease such as cough, eye trouble, skin problem, dysentery, headache, heart disease, diabetes and stones in kidney, cataract, epilepsy, asthma, fever, hypertension and mensuration disorder (Eddouks, 2002; Fernandez, 2003; Macia, 2005; Purkayastha, 2005; Inan, 2006; Angmo, 2012; Kayani, 2015). There are lots of biological activity studies about Caryophllaceae family. For example; antimicrobial, antifungal, antioxidant, antibacterial, antitumor, antiviral effects, antitussive, antimalarial activity, diuretic, antiseptic and hypoglycaemic activity and analgesic activity (Boulos, 1983; Mukherjee, 1997; Munoz, 2000; Zibareva, 2003; Yaylı, 2005; Vinholes, 2011; Karamian, 2013; Mamadalieva, 2014; Nono, 2014). I carried out a study on three Caryophyllaceae species; Minuartia juniperina (L.) Marie Et Petitm., Minuartia juressi subsp. juressi (Willd. Ex Schlect.) Lacaita and Silene montbretiana Boiss. Five compounds were isolated from Minuartia juniperina (L.) Marie Et Petitm. and their structures were established by the extensive use of 1D and 2D-NMR experiments along with ESI-MS analyses. All of the compounds are the known compounds such as four compounds are flavonoid and one is a α-ionone glycoside. Five compounds were isolated from Minuartia juressi subsp. juressi (Willd. Ex Schlect.) Lacaita identified by the extensive use of 1D and 2D-NMR experiments along with ESI-MS analyses. All of the compounds are the known compounds as four compounds are terpenoids and one is a steroidal glycoside. Two new steroid-type together with six known steroid-type, one flavonoid and one cerebroside compounds were isolated from Silene montbretiana Boiss. Their structures were estabilished by the extensive use of 1D and 2D-NMR experiments along with ESI-MS analyses and two new compounds never reported before.