Onikomikoz tedavisi için transungual ilaç taşıyıcı sistemlerin tasarımı
Desing of transungual drug delivery systems for onychomycosis treatment
- Tez No: 293176
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Onikomikoz sistemik olarak kulanılan Terbinafin HCl ile tedavi edilebilmektedir. Fakat sistemik tedavi sonucu ortaya çıkan yan etkiler topikal tedaviyi gerekli kılmaktadır. Fakat tırnak plağının güçlü bariyer yapısı topikal tedavinin etkinliğini azaltmaktadır. Bu çalışmada; onikomikozun ungual tedavisinde TBF-HCl yüklü etkin formülasyonlar tasarlamak amaçlanmıştır.Bu amaçla çalışmamızda ilk olarak TBF-HCl yüklü lipozom ve etazom formülasyonları geliştirildi. Sonraki aşamada lipozom ve etazom yüklü jel ve lipozom yüklü film formülasyonları geliştirildi. Hazırlanan tüm formülasyonların karakterizasyon çalışmaları yapıldı. Formülasyonların stabliteleri buzdolabında 4± 1ºC'de 3 ay süre ile izlendi ve formülasyonların stabil kaldığı görüldü. Karakterizasyon çalışmaları sonucunda uygun olduğu düşünülen formülasyonlar ile in-vitro ve ardından insana kadarva tırnağından ex-vivo salım çalışmaları yapıldı. In-vitro salım çalışmaları sonucunda L1 formülasyonun en hızlı salımı gerçekleştirdiği görüldü. E1 formülasyonu ise karakterizasyon çalışmaları sonucunda etazom formülasyonları içinden uygun formülasyon olarak seçildi. Seçilen formülasyonların ex-vivo salımları sonucunda tırnakta en fazla birikimin E1 formülasyonu ile gerçekleştiği görüldü. Bu çalışmalar sonucunda L1, E1, L-P, E-Ch ve F1 formülasyonlaru ile in-vivo çalışmalar gerçekleştirildi. İn-vivo ve in-vitro antifungal çalışmalar sonucunda en etkin formülasyonun F1 formülasyonu olduğu görüldü.Sonuç olarak; bu tez çalışmasında, onikomikozun ungual tedavisi için sistemik uygulamaya alternatif olabilecek TBF-HCl yüklü formülasyonlar geliştirilmiş ve bu formülasyonların etkinliği ex-vivo ve in-vivo koşullarda ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Onychomycosis could be treated with systemic application of Terbinafine HCl. By the way, the topical treatment is necessary to avoid side effets caused by systemic treatment. But the barrier function of nail plate decreases the efficiency of topical therapy. The aim of this study was; to prepare TBF-HCl loaded effective formulations for ungual treatment of onychomycosis.For this aim; in our study firstly, TBF-HCl loaded liposome and ethosome formulations were developed. Further, liposome and ethosome loaded gel and film formulations were prepared. Then, the characterizations of all prepared formulation were investigated. The stability of formulations were performed at 4± 1ºC for 3 months. It was shown that all formulations were stable during this period. In-vitro and ex-vivo nail permeation studies, through the human cadaver nail, were performed with formulations which selected according to characterization studies. In-vitro release studies showed that the release from L1 formulation was faster than other formulations. E1 formulation were also selected according to charachterization studies from ethosome formulations. Ex-vivo release studies showed that the highest accumulation in the nail plate was observed with E1 formulation. According to evaluation of in vitro and ex-vivo results, in vivo and in-vitro antifungal acvitiy studies were performed with L1, E1, L-P, E-Ch ve F1 formulations. The in-vivo and in-vitro antifungal studies showed that the most effective formulation was liposome film (F1) formulation.Consequently, in this thesis, alternative TBF-HCl loaded formulations were developed for ungual therapy of onychomycosis and the efficiency of these formulations were proved both ex vivo and in vivo conditions.