Bilimsellik, karşı söylem ve düşünce tarzı bağlamında oksidentalizm
Occidentalism in the context of scientificity, counter-discourse and way of thinking
  1. Tez No: 293182
  2. Yazar: ABDULLAH METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezin amacı, oksidentalizmin bir düşünce tarzı mı, bir karşı söylem mi, bir bilim mi olduğu sorusu altında oksidentalizmin mevcut durumunu aktarmak ve konuya farklı bakış açıları getirerek ilgili literatürü bir nebze de olsa genişletebilmektir.Bu amaç doğrultusunda, birinci bölümde, oksidentalizmin önceli olan oryantalizm konusu Avrupa-merkezcilik ve ötekileştirme ışığında incelenerek oksidentalizmin gerekliliği vurgulanmıştır. İkinci bölümde, öncelikle oksidentalizmin tanımı, konusu, kapsamı, amacı ve yöntemi ele alınarak oksidentalizm kavramının içi doldurulmaya çalışılmış, daha sonra ise oksidentalizm konusundaki farklı görüşler aktarılmıştır. Oksidentalizmin bir düşünce tarzı mı, bir karşı söylem mi, bir bilim mi olduğu sorgulandıktan sonra, konuya yönelik eleştirilerle çalışma neticelendirilmiştir.Amaca ulaşmak için literatür taraması yapılmış ve elde edilen bilgiler kendi düşüncelerimizle harmanlanmaya çalışılmıştır.Bu çalışma, Doğu'nun oksidentalizme olan gereksinimini açıkça ortaya koymuştur. Çünkü oksidentalizm, Doğu'nun özgürleşme hareketinin adıdır. Halihazırda özgür olduğunu düşünmek bilincin Batılılaştığının bir göstergesidir. Oksidentalizmin zirve noktası ise, Doğulu `ben'in ortaya konduğu, özümsendiği, geliştirildiği ve bir söylem olarak ortaya konulduğu bir tüzel kurumluktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to transfer the current status of occidentalism under the question of whether occidentalism is a way of thinking, a counter-discourse or a science and extend related literature a little bit bringing different perspectives to the subject.In line with this purpose, in the first chapter the necessity of occidentalism was emphasized by discussing the subject of orientalism which is a predecessor of occidentalism in the light of Eurocentrism and the otherization. In the second part it was studied to identify the concept of occidentalism by addressing the definition, subject, scope, purpose and the method of occidentalism, and then the different opinions about the occidentalism were conveyed. After examining whether occidentalism is a way of thinking, a counter-discourse or a science, the study was concluded with the critics on the issue.Upon the literature review, the obtained information was tried to be composed with our thoughts in order to achieve the aim.This study clearly demonstrated the need for occidentalism of the Orient since the occidentalism is the name of liberation movements of the Orient. To think of being already a liberal is the indication of westernization of the conscience. The peak point of occidentalism is being the corporate institution where the Orient ?self? is introduced, assimilated and put forth as a discourse.