Kanser tedavisinde portal görüntüleme ve kalite güvenliği
Portal imaging and quality assurance in the treatment of cancer
  1. Tez No: 293198
  2. Yazar: KÜBRA GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, radyoterapi (ışın tedavisi) ve radyoterapide kullanılan cihazlarhakkında bilgi verildi. Daha sonra, Radyoterapi uygulamalarında kullanılan portalgörüntüleme yöntemleri belirtildi ve bu yöntemler karşılaştırıldı. Son olarak kullanılanbu yöntemlerin güvenilirliği incelendi.Radyoterapi uygulamalarında temel amaç, hedeflenen bölgelere yüksek doz radyasyonverilirken, çevre normal dokuların olabildiğince korunmasıdır. Tanımlanan dozun,hedef bölgeye doğru olarak verilmesi tedavi başarısında temeldir.Radyoterapide portal görüntüleme amacıyla 1970'lerde port filmler kullanılmayabaşlanmıştır. Simülasyon filmleri referans alınıp, port filmler simülasyon (benzetim)filmleri ile doğrudan karşılaştırılmaktadır. Tedavi bölümü içindeki anatomik yapılarınyerleşimi, kontrastlaşma (karşıtlık) özellikleri karşılaştırılarak alan yer değişimlerideğerlendirilmektedir. Ancak port filmler ile hataların saptanması genellikle hastayatedavi uygulandıktan sonra yapılabildiği ve çok fazla zaman ve işgücü gerektirdiği için,gelişen teknoloji ile 1980'li yıllardan itibaren elektronik portal görüntüleme cihazları(EPID) kullanılmaya başlanmıştır.Elektronik portal görüntüleme, tedavi sırasında radyoterapi uygulanan alanın dijitalortamda görüntülenmesidir. Elektronik portal görüntü tedavi başlangıcındaki çok kısabir süre içinde alınabilir ve saptanan hazırlık hataları, gerektiğinde düzeltildikten sonratedavi uygulanabilmektedir. Port film ve EPI'lerin görüntü özellikleri; kullanılan cihaz,uygulanan doz, tedavi bölgesi, hasta kalınlığı gibi faktörlere bağlı olarak değişmekte vebirbirinden farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first of all, some information about radiation, radiotherapy and the devicesused in radiotherapy is given. Then, the portal imaging methods used in radiotherapyare stated and compared. Lastly, the reliability of these methods are investigated.The main objective in radiotherapy practices is to protect the normal tissues while ahigh dose of radiation is applied to the target area. It is essential for the success of thetreatment to apply the defined dose to the target area correctly.Port for viewing films in the 1970s began to be used in radiotherapy portal. Whether thereference simulation films, port films simulation (simulation) movies directly compared.Treatment of anatomical structures in the placement of part of, contrast features areevaluated by comparing the changes in the place. However, detection of faults with portfilms are generally made after applying the treatment to the patient and requires a lot oftime and labor, developing technology since the 1980s electronic portal imaging device(EPID) has been used.Electronic portal imaging, radiotherapy during treatment in the field of digital imaging.Electronic portal image can be taken in a very short time at the beginning of treatmentand preparation errors detected; treatment can be applied after correction if necessary.Port film and EPI image properties used in the device, dose, treatment area and eachpatient varies depending on factors such as the thickness varies.