Yenice köy kalkınma kooperatifinin ekonomik analizi ve çevreye olan etkileri
  1. Tez No: 29321
  2. Yazar: AYFER KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENİCE KÖY KALKINMA KOOPERATİFİMİN EKONOMİK ANALİZİ VE ÇEVREYE OLAN ETKİLERİ Ayfer KAYHAN Ziraat Mühendisi Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Danışman: Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN 1991, Sayfa : 119 Jüri : Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN Jüri : Prof.Dr. Mehmet DEMİRCİ Jüri : Yard. Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR Bu araştırma, Kırklareli İli Pınarhisar ilçe si Yenice Köyü'nde düzenlenmiş ve köyde kurulan köy kalkınma kooperatifinin köy halkına sağladığı ekonomik ve sosyal alandaki faydalar analiz edilmiştir. Yenice'de 1979 yılında köy önderlerinin girişimiyle kurulan köy kalkınma kooperatifi, mandra, girdi temini ve ormancılık alanlarında ortaklarına hizmet götürmektedir. Kooperatifin ekonomik durumunu "belirlemek için 1988 ve 1989 yıllarındaki faaliyetlerinin ekonomik analizi karşılaştırmalı olarak ve enflasyon rakkamları da dikkate alınarak yapılmıştır. Belirlenen hu dönemde kooperatifin gayrisafi üretim değerinde, cari fiyatlarla %64,98'lik artış gözlenmiştir. Aynı dönem için top tan eşya fiyat indeksindeki değişim %69,9'dir. Kooperatifin gayrisafi üretim değerindeki değişmeyi şahit fiyatlarla değerlendirecek olursak %4,72'lik azalış görülmektedir. Aynı yaklaşımla değişken masraflarında %3,34,II sabit masraflarında %14,54 ve bunlara bağlı olarak brüt kârında %9,9 ve net kârında da %5,87 'lik düşme gözlen - mistir. Görüldüğü' gibi kooperatifteki değer artışları tümüyle enflasyondan kaynaklanmıştır. Bu nedenle kooperatif ekonomisi tekrar değerlendirmeye alınıp, faaliyet alanları ve masraflar dikkatle gözden geçirilmelidir. Kooperatif ortaklarıyla yapılan ankek sonuçlarına göre, ortakların %94,7' sinin okur-yazar ve ilkokul mezunu olması, eğitim düzeyinin kooperatifçilik anlayışı üzerine bir etkisinin olup olmadığı konusunda anlamlı sonuçlar elde edilememesine neden olmuştur. Bir orman köyü olan Yenice'nin tarım alanları çok azdır. Bu noktadan hareketle, ortakların toplu tarıma geçiş konusundaki görüşleri alınmış ve ortakların % 82,14 'ü toplu tarıma olumlu yaklaşmamıştır. Ortakların yıllık tarımsal ve tarım dışı kazançları da çok azdır. Bu konuda kooperatif, ortaklarına büyük katkıda bulunmaktadır. Tarım dışı alanda ormancılık faaliyetlerinden ortaklarının en iyi şekilde yararlanmasını sağlarken, ferdi krediler temin ederek hem ortaklarının hayvancılık alanında kazanç elde etmesini, hemde köyde süt potansiyelinin artmasını sağla maktadır. Yaptığı bu çalışmalar sayesinde tipik bir orman köyü olan Yenice, Türkiye genelinde köy kalkınma kooperatiflerinin tek işlevi gibi görünen sütü toplayıp pazarlamak yerine, hem daha fazla üreten, hem işleyen, hemde pazarlayan bir köy durumuna gelmiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Postgraduate Master Thesis ECONOMIC ANALYSIS OF THE YENİCE RURAL DEVELOPMENT COOPERATIVE AND ITS EFFECTS ON THE DIRECT ENVIRONMENT Ayfer KAYHAN Agricultural Engineer University of Thrace Faculty of Agriculture in Tekirdağ Dept. of Agricultural Economy Consultant : Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN 1991, Page : 119 Jury : Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN Jury : Prof.Dr. Mehmet DEMİRCİ Jury : Assistant Lecturer Dr. Hasan GÜNGÖR This research has“been performed in the province Kırklareli, district Pmarhisar, in the Yenice village, and the advantages of the rural development cooperative, established in the village, to the villagers on the economic and social platform have been analysed. The rural development cooperative established in the Yenice village in the year 1979 ”by the initiatives of the leading villagers serves its partners in fields of dairy farming, input suplly,and forestry. In order to determine the economical position of the cooperative, its compared activities of 1988 and 1989 as well as the inflation rate have“been taken into notice. In this determinet period, with current prices, an increasement of 64,98 % in the gross production amount has been observed. In the same period, an increase of69,90 $> in the wholesale price index had taken place. If we would evaluate the change in the gross production amount of the cooperative with constant prices, a deer easement of 4,72 # would be observed. With equal approach, a decrease of 3,34 $ in the veriable expenses, and related to these, a decrease of 9,9 $ in the gross profit and 5,87 f° in the net profit has been observed. As can be seen, the increasements in value of the coope rative are closely related to the inflation. As as result, the economy of the cooperative has to be re-evaluated, and its fields of activity and expenses have to be carefully inquired. According to the result of the questionnaire given to the partners of the cooperative, the literacy and elementary-school-graduate rate of 97,7 İ° of the partners makes it unable to form a healty result whether the level of education is a direct ;effect ”on the mentality of the cooperative business. Tenice, which is a village established in the forest, has only small pieces of agricultural land. With this in mind, the partners have been asked upon their thoughts of group farming, and 82,14 f° have positively replied to group farming. The annualy earning of the farmers from and outside agricultural work is very low. Herein, the coope rative supports its partners in many ways. The partners have the advantage to make use of f oresty.;vavtivities, which are non-agricultural. Furthermore, the cooperative supplies potential and a profit in animal husbandry. Tenice, a typical forest village in Türkiye has, with the above mentioned activities, become a village which produces more, and both processes and markets its products instead of collecting the milk and marketing it, for that is seen as the only purpose of rural village cooperatives in Türkiye.