Muradiye Camii'nin akustik karekteristikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 29322
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDİM ÜRETMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
II ÖZET Yurtdışında uzun yıllardır kilise, auditorium gibi insan topluluklarının dinleyici olarak bulunduğu bir çok eser, akustik özellikler açısından incelenmiş ve bu mekânların oluşturulmasında kullanılacak kriterler ortaya konmuştur. Ülkemizde ise akustik ile ilgili yeterli araştırma yapılmamıştır. Bu çalışmada; mimarimizin gelişmesinde önemli bir yeri bulunan yan mekânlı (zaviyeli) camilerden olan Muradiye (Edirne) camiinin akustik açıdan da ilginç özellikleri olacağı düşünülmüş ve bu özelliklerin incelenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla, camideki ses basınç seviyelerinin dağılımı, ses enerji dağılımı, kelime anlaşılabilirliği oranlan ve reverberasyon zamanı -çınlama zamanı- (RT) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY For long years, many historical churches and auditoriums had been studied from the point of view of acoustical properties in USA and in Europe. Criteria had been obtained to be used on constructing these places. Yet studies on acoustics hadn't been done sufficiently in our country. In this thesis, Muradiye mosque (Edirne) having the properties of a mosque with inverse T form in architectural style was supposed to have interesting properties in acoustics and its properties were studied. We aimed at studying the sound pressure level distribution and directional changes of sound pressure level, speech intelligibility scores and reverberation time in the mosque.