Second language word associations of Turkish adult learners of english
Yetişkin Türk öğrencilerinin ikinci dildeki kelime çağrışımları
  1. Tez No: 293217
  2. Yazar: HATİCE TABANOĞLU GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SOFU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma yetişkin Türk öğrencilerinin kelime çağrışımlarını sözcük bağlantıları ve sözcük türleri açısından araştırmaktadır. Diğer bir deyişle, bu araştırma ikinci dil öğrenenlerin kelime çağrışımlarının yapılarını ve anlamlarını temel almaktadır. Bu doğrultuda Jung'ın kelime çağrışım testi kelimeler dikkatle gözden geçirilerek Çağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 4. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Testin sonuçları kelime anlamlarına göre 4, kelime türlerine göre 3 kategoride sınıflandırılmıştır. Sonuçlar 2. dildeki kelime dağarcığında isimlerin baskın olduğunu, fiiller için dizimsel bağıntıların, isimler için dizisel bağıntıların en yüksek orana sahip olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda kelime öğrenimi ve öğretimini geliştirmesi amacıyla sınıf ortamında ve dışında kelime çağrışımlarından faydalanmak adına tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates L2 word associations of Turkish adult learners in terms of lexical relations and word class selections. Namely, the research is based on the forms and meanings of word associations of L2 learners. To this effect, Jung's Word Association Test (WAT) was conducted with careful consideration of prompt words to 26 ELT students who are studying at the 4th class at Çağ University. The results of WAT were classified into 4 categories in terms of lexical relations and divided into 3 categories in terms of word classes. The results indicated that nouns were dominant in L2 learners? mental lexicon and for verbs syntagmatic and for nouns paradigmatic associations had the highest rate. In view of these results, further suggestions for making use of word associations in and out of classroom setting are made in the hope that vocabulary learning and teaching can be improved.