Edirne kaleiçi geleneksel konutlarında merdiven tasarım ve konstrüksiyonun incelenmesi
  1. Tez No: 29323
  2. Yazar: NİLAY ÇOŞGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Edirne eski kent merkezi Kaleiçi'nde yeralan geleneksel konut merdivenlerinin karakteristik özelliklerini incelemektir. Edirne kentinin ilk yerleşim çekirdeğini oluşturan Kaleiçi semtinde, belli bir dönemin kültür izlerini taşıyan ve her geçen gün sayıları azalan ahşap, 1 veya 2 katlı konutlar bulunmaktadır. Bu konutların geçmişe ait kültür ürünleri olmaları nedeniyle korunmaları ve gelecek kuşaklara aktarılmaları gerekmektedir. Bu amaçla yapılacak olan çalışmalara yardımcı olabilmek amaçlanmış ve bu konutların merdivenleri incelenerek tespit edilmeye ve belgelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bu çalışmayla, günümüzde inşa edilen bazı yapıların merdivenlerinde, o dönemlerdeki uygulamaların kullanımında yardımcı olmak amaçlanmıştır. Tezin birinci bölümünde, çalışmanın amacı, kap samı ve çalışma yöntemi tanıtılmaktadır. İkinci bölümde, Geleneksel Türk Konutu merdivenleri, fonksiyon, estetik ve ana detaylar yönünden ele alınmıştır. üçüncü bölümde, Edirne Kaleiçi Geleneksel Konutları iç ve dış merdivenleri karakteristik özellikleri form, detay ve malzeme yönünden incelenerek çizimler ve fotoğraflarla ayrıntılı olarak sunulmuştur. Dördüncü bölümde, saptanmış olan tez sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The purpose of this thesis is to study the characteristics of the stairs of the traditional buildings which are established at Kaleiçi, the old center of Edirne. At Kaleiçi, which is the first focus of Edirne, there are wooden buildings having one or two stories. Although they have the cultural traces of some period, their numbers are decreased day by day. These buildings have to be protected for the next generations. Every effort having the same target is to be supported. In this study the stairs of these buildings are searched and documented. In addition, to use these kinds of stairs in modern buildings is encouraged by this study. The purpose of the thesis, its content and the methods are presented in the first part of the thesis. In the second part, the stairs of the traditional turkish buildings are handled from the points of asthetics, to be functional and the main details. In the third part, the characteristics of the inner and outer stairs of the traditional Kaleiçi buildings are studied from the points of form, detail and materials and presented in details photographs and drawings. In the last part, the conclusions of the thesis are handled. Keywords : Stairs, Stairs of Traditional Houses, Wooden Stairs.