Farklı çapalama yöntemlerinin ayçiçeğinin verim ve unsurları üzerindeki etkilerinin saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 29324
- Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Farklı Çapalama Yöntemlerinin Ayçiçeğinin Verim ve Verim Unsurları Üzerindeki Etkilerinin Saptanması Üzerine Bir Araştırma Cihangir SA?LAM Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Araştırma Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı # Danışman: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1 992, Sayfa 40 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER (Danışman) Doç. Dr. Selçuk ARIN Doç. Dr. Bülent EKER Bu araştırma, 1990- 1991 yıllarında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi deneme alanları ve laboratuarlarında, tarla ve laboratuar denemeleri şeklinde yürütülmüştür. Araştırmanan amacı; yörede uygulanan farklı çapalama yöntemlerinin araştırılarak, en uygun çapalama yönteminin saptanmasına katkıda bulunmaktır.II Araştırmada iki farklı tırmıklama yöntemi ve beş farklı çapalama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir; Tırmıklamanın ayçiçeği verimi ve verim parametreleri üzerine önemli bir etkisi saptanamamıştır. Çapalama yöntemleri arasında en iyi sonucu frezeli çapa makinası vermiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Postgraduate Thesis A research to determine the effect of different hoeing methods on the yield and yield charecteristics of sunflower Cihangir SA?LAM Thrace University Tekirdağ Agricultural Faculty Research Assistant Thrace University The Institute of Natural Sciences Agricultural Mechanization Mainscience Section Supervisor: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1992, Page 40 Jury: Prof. Dr. Poyraz ULGER (Supervisor) Doç. Dr. Selçuk ARIN Doç. Dr. Bülent EKER This research was made in the experimental fields and laboratories of Thrace University, Tekirdağ Agricultural Faculty as field and laboratoryIV experiments during 1990-1991. The aim of the research was to survey different hoeing methods and find aut the most suitable hoeing method. Two different raking and five different hoeing methods were used in the experiment. The results obtanied ara the following: No effect of the raking was found on the yield and yield parameters of sunflower. The best result was obtained with the rotary cultivator.