Yeni dışavurumcu tavrı oluşturan sanatçı kimliği ve yapıtlardaki psiko-sembolik öğeler
New expressionist attitude formative artist identity and psycho-symbolic items in the works
- Tez No: 293235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
?Yeni Dışavurumcu Tavrı Oluşturan Sanatçı Kimliği ve Yapıtlardaki Psiko-Sembolik Öğeler? adı altında yapılmış olan bu çalışmada, öncelikle başlığı oluşturan bazı kilit kavramlar doğrultusunda bir içerik çıkarılmıştır. Birinci bölümde sanatçının kişiliğini ve psikolojisini anlamaya yönelik genel bir incelemeyle başlanmış, daha sonra bu anlama çabası Yeni Dışavurumcu sanatçı üzerinde özelleştirilmiştir. Genelden özele gitmeye çalıştığımız bu bölümde, sanatçının ruh durumu (yaratıcılık ve delilik ilişkisi, bilinçaltı ve etkileri gibi) tartışmaya açık olan konular üzerinden Sigmund Freud, Rollo May, Anthony Storr, Otto Rank, Abraham Maslow gibi isimlerin eşliğinde ele alınmıştır. Ayrıca Sürrealizmde ya da Ham sanatta (Art Brut) örnekleri görüldüğü üzere bilinçaltının sanatın konusu olarak işlenmesi üzerinde durulmuş; buradan Dışavurumcu sanatçılarında direkt böyle bir amaçla olmasa da, iç dünyalarının subjektif verilerini ortaya koymaları açısından bu anlayıştan pekte uzak olmadıkları sonucuna varılmıştır.Tabi oldukça geniş kapsamlı olan bu konu, burada özellikle Dışavurumculuğun, Alman Dışavurumculuğu ve Soyut Dışavurumculuktan sonra üçüncü ve son ayağı olan Yeni dışavurumculuğu benimsemiş sanatçılar ve yapıtlarındaki ayırıcı özellikleri üzerinde durularak sınırlandırılmıştır. Ayrıca Yeni Dışavurumculuğun oluşum süreci, etkileri ve dönemin sanatçıları görsel örneklerle birlikte ayrıntılı bir biçimde ikinci bölümde işlenerek akıma daha yakından bakılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Yeni Dışavurumcu resmi oluşturan biçim ve içerikteki ayırıcı özellikler; psiko-sosyolojik unsurların etkileri dahilinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
“ New Expressionist Attitude Formative Artist İdentity and Psycho-Symbolic İtems in the Works ”that have been made under the name of this study, first by the title content according to certain key words were removed. In the first part to understand the artist's personality and psychology began with a general review, then you realize, have been privatized over the new Expressionist artists. From public to private to have attempted in this chapter, the artist's soul status (creativity and madness relationships, the unconscious and its effects etc.) open to debate the issues on Sigmund Freud, Rollo May, Anthony Storr, Otto Rank, Abraham Maslow of the names accompanied examined. Also Surrealism or raw art (Art Brut) examples can be seen unconscious art you as a subject of processing were emphasized, there Expressionist artists in the direct such an aim, but not their inner commendation regarding this concept very far no result has been reached.This subject matter is quite broad, especially the Expressionism, German Expressionism and Abstract Dışavurumculuktan the third and last leg of artists and works that have adopted the new expressionism, with emphasis on their distinctive features are limited. Formation process of the New Expressionism, the visual effects artists of the period in detail along with examples of current processing in the second section is a closer look. In the third section, the format and content of the new Expressionist picture of the distinctive features include the impact of psycho-social factors were examined within.