Silajlık mısırda (Zea mays L.) farklı yabancı ot mücadele yöntemlerinin etkinliği ve verim parametreleri üzerine etkisi
Effectiveness of different weed management methods in silage maize (Zea mays L.) and effect on yield components
  1. Tez No: 312895
  2. Yazar: BÜNYAMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada özellikle sıra bitkilerinde kullanılan yabancı ot mücadele yöntemlerinden bant ilaçlama, çapalama, fırçalama ve alevle yakma yöntemlerinin silajlık mısırda yabancı otla mücadele ve verim parametrelerine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Deneme parsellerinin tamamında toprak işleme, tohum yatağı hazırlığı, ekim ve gübreleme işlemleri aynı yöntemlerle ve oranlarda yapılmış, kullanılan yabancı ot mücadele alet ve makinaları 3 farklı traktör ilerleme hızlarında uygulanmıştır. Uygulama sonrası parsellerdeki yabancı ot miktarları 0,5 m2'lik ölçüm çerçevesi yardımıyla belirlenmiş ve kontrol parseli ile karşılaştırılmıştır. Mücadele yapılan parsellerde en iyi yabancı ot kontrolü bant ilaçlama yönteminin en düşük uygulama hızında birinci yıl %79 ikinci yıl ise %81 olarak tespit edilmiştir. Yabancı ot mücadelesinde uygulanan yöntemlerde hızların artması metrekaredeki yabancı ot sayısının artmasına neden olmuş, artan hızlarda kontrol etkinliği azalma göstermiştir. Alternatif yabancı ot mücadele yöntemlerinden olan fırçalı ot yolucu ve alevle yakma uygulamalarının mısır üretim alanlarında düşük hızlardaki kullanımının, erken dönemlerdeki yabancı otlara karşı etkili olduğu sonucuna varılmıştır.Araştırmada incelenen verim ve verim unsurlarının yabancı otlardan olumsuz etkilendiği, varyans analizi sonucunda mücadele yöntemleri arasında önemli farklılıkların ortaya çıktığı tespit edilmiştir. En yüksek verim pülverizatör ile yapılan bant ilaçlama uygulamasında, endüşük verim ise kontrol parselinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of the effect of band herbicide, hoeing, brushing and flaming methods that has been used especially row crops on weed management, on the parameters of weed management and yield components in silage maize has been aimed.Tillage, seed bed preparation, planting and fertilization were applied at the all area of experiment plots with the same method; weed management tool and machines have been run at three different ground speeds. After application the number of weeds in the experimental areas were determined using the framework with 0,5 square meters and compared with the control plots. The best weed control in the weed management areas was determined in the lowest ground speed of band herbicide method with avalue of 79% in the first year and 81% in the second year. The speed increasing in applied weed management methods caused to increse on weed numbers, the control effectiveness in increasing speeds decreased. As a result, the usage of brushing weeder and flaming, which are among alternative weed management methods, at lower ground speed in the maize production areas has been effective on weeds at earlier periods.In the research, yield and yield components investigated were negatively affected by weeds and therfore significant differences were determined in management methods according to variance analysis. The highest yield was obtained in the band herbicide application applied by atomiser, the lowest yield was obtained in control plots.