Gladiolde farklı dikim zamanlarının çiçeklenme ve çiçek kalitesine etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 29325
  2. Yazar: HURİYE ATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYÇIN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
II ÖZET Bu araştırma 11e, Tekirdağ'da tarla koşullarında ilkbaharda derişik zamanlarda yapılan yetiştiriciliğin gladiolun“ White Prospotif ”kültür çeşitinde çiçeklenme ve çiçek kalitesine etkilerini saptamak aynı zamanda bu yörede gladiol yetiştiriciliğini ve üreticileri teşvik etmek amaçlanmıştır. Denemeler T.Ü Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, araştırma ve uygulama arazilerinde 1991 yılı ilkbahar yetiştirme döneminde tesadüf blokları deneme desenine göre 5 ayrı dikim zamanında yapılmıştır. Denemedenelde edilen sonuçlara göre, mayıs ayının ilk yarısında dikilen kormların, ikinci yarısında dikilenlere oranla daha erken çiçeklendikleri ve çiçek kalitesininde daha iyi olduğu belirlenmiştir. Ancak bu farkın oluşmasında, farklı dikim zamanlarının yanısıra özellikle denemenin ikinci yarısında görülen Thrips.sp. zararlısının da rolü olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY With this research it was aimed, to indicate the effects of Gladiolus“White prosprotif”cultwvar Ofl flowering and quality of flower, raised in Tekirdağ in different times in spring autdoor and at the same time to encourage the gladiol growers and producers in this area. These experiments were made at the area of researchement and practice of T.U. Tekirdağ Agriculture Faculty Horticul tural Department, during the spring of 1991, regarding randomised block designes, in 5 differet planting times and with A repetations. With the results of experiments i t Was indicated, that the corms planted in the first part of may>Mere flowered earlier and better quality than *. those which planted in the second part of may. But it is also indicated that the effect of differance was caused damage of Thrips Sp. seen during in second part of the experiments.