Ağrı oluşturan lazer ve elektrik uyarısıyla kaslarda oluşan refleks cevap ve kütanöz sessiz periyodun incelenmesi
An ınvestıgatıon of cutaneous sılent perıod ınduced by laser and electrıcal stımulatıon
- Tez No: 293309
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ÇELEBİ, PROF. DR. KEMAL SITKI TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, olasılık ve frekans tabanlı analiz metotlarını birlikte kullanarak şiddetli lazer ve elektrik uyaranları ile oluşturulan ve insanda çok incelenen reflekslerden biri olan kütanöz refleksi araştırmayı hedefledik.Birinci dorsal interössöz kasındaki intramüsküler tel elektrot ile bir motor birimin aksiyon potansiyellerini monitörize ederek deneklerden kası yaklaşık 8 Hz frekansında kasmaları sağlandı. Yüksek şiddetli elektrik ve lazer uyaranları (sübjektif ağrı düzeyi 0?10 arasında derecelendirilen VAS ölçeğinin 4 ila 7 değerlerine karşılık gelecek şekilde) el sırtı ve avuç içine tüm motor birimlerde kütanöz refleksi doğuracak şekilde uygulandı.Frekans tabanlı analiz yöntemi ile belirlenen kütanöz sessiz periyot süresinin, aynı veriler kullanılarak olasılık tabanlı metotla belirlenen sessiz periyot süresinden istatistiksel olarak anlamlı derecede daha uzun olduğu bulundu.Yüksek şiddetli lazer ve elektrik uyaranlarının kütanöz refleks devresinde, önceleri sanılandan daha uzun süreli inhibitör akımlara neden oldukları gözlendi.Kütanöz sessiz periyot süresinin ölçümünden, nöromüsküler hastalıkların tanısında ve tedaviye cevapların izlenmesinde yaygın bir şekilde yararlanılması için, aktive edilen nöral yolakların özelliklerinin ve gerçek sinaptik aktivitenin frekans temelli analizlerle belirlenmesinin yararlı olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to use both the probability-based and frequency-based analyses methods simultaneously to examine one of the most frequently studied human reflexes, the cutaneous reflexes induced by strong laser and electrical stimuli.Subjects were required to contract their FDI muscles so that one motor unit monitored via intramuscular wire electrodes discharged at a rate of approximately 8 Hz. Strong laser and electrical stimuli were delivered to the palm and back of the hand respectively which created a subjective discomfort level between 4 and 7 (0?10 VAS scale) and induced cutaneous reflexes in all units.It was found that the duration of the cutaneous silent period (CSP) was significantly longer when data were analysed using a frequency-based analysis method compared with a probability-based method in which the same data were used.It appears that strong laser or electrical stimuli induce much longer lasting inhibitory currents in the cutaneous reflex circuitry than previously thought.Using a frequency-based analysis method for bringing out the correct synaptic activity, which indicates the properties of the activated neural pathways, seems essential as the duration of the CSP is widely being used for diagnosis and treatment response in neuromuscular disorders.