İki farklı kendinden bağlanan braket sisteminin mandibular kesici dişlerin seviyelenme safhasındaki etkinliklerinin konvansiyonel braketlerle karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Investigate the duration of mandibular incisor crowding alleviation of two different self-ligating brackets types versus conventional brackets.
- Tez No: 293319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kendinden bağlanan braketler 1930' lu yıllardan bu yana ortodonti pratiğinde kullanılmaktadır. Son yirmi yıl içerisinde aktif ve pasif kapaklı olan pek çok farklı kendinden bağlanan braketler üretilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Yaptığımız bu çalışmanın amacı çapraşık mandibular kesici dişlerin seviyelenmesi sırasında iki farklı kendinden bağlanan braket sisteminin seviyeleme sürelerinin, bakteri plağı birikimlerinin, ark teli değişimi sırasında geçen sürenin ve hastanın tedavi sürecinde hissettiği ağrının konvansiyonel braketlerle karşılaştırılarak değerlendirilmesidir.Çalışmamıza Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı' na başvurmuş toplam 69 hasta dahil edilmiştir. Hastalar üç eşit gruba bölünmüştür: 23 hastadan oluşan (15 kız, 8 erkek) birinci gruba Damon SL 2, 23 hastadan oluşan (15 kız, 8 erkek) ikinci gruba Quick 2, 23 hastadan oluşan (15 kız, 8 erkek) üçüncü gruba OmniArch braketleri uygulanmıştır.Her üç grupta da braketlerin simantasyonu sonrası 0,012 inç Nikel Titanyum (NiTi) ark teli uygulanmış ve iki ay ağızda bırakılmıştır. Daha sonra yine iki ayda bir değiştirmek koşuluyla 0,014 inç ve 0,016 x 0,025 inç NiTi ark telleri sırasıyla tatbik edilmiştir. Hastalara her seansta plak boyama ajanları uygulanarak plak retansiyonları; ayrıca hastalara verilen ağrı anketleri sayesinde ağrı değerleri ölçülmüştür. Her seansta süre hesaplaması yapılmıştır. Hastalara alt keser çapraşıklıklarını takip etmeleri gerektiği tedavi başında anlatılarak, model başında verilen bilgilerle çapraşıklığın düzelmesi kriterleri öğretilmiştir. Tedavi başlangıcı ve bitimi arasındaki süre gün olarak hesaplanmıştır.Gruplararası seviyelenme süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Çalışmada plak indeksi ölçümlerinde de Damon 2 ile Quick 2 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Çalışmada plak indeksi ölçümlerinde Damon 2 ve Quick 2' nin değerleri, OmniArch' ın plak indeksi değerine göre istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Self-ligating brackets have been used in orthodontic practice since 1930. In the past 2 decades, there has been a boast in the manufacturing and release of self-ligating appliance with active or passive ligation modes. The aim of this study was to investigate the duration of mandibular incisor crowding alleviation, pain perception and bacterial plaque accumulation with self-ligating brackets compared with conventional appliances.Sixty nine subjects were included to the study from the patients attending Yeditepe University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics. The patients were randomly assigned into three groups: to the 23 patients (15 female, 8 male) in the first group Damon SL 2, to the 23 patients (15 female, 8 male) in the second group Quick 2 and to the 23 patients (15 female, 8 male) in the third group OmniArch brackets were applied.After bonding of the brackets 0.012 inch NiTi arch wires were applied. The arch wire was changed every two months with an 0.014 inch and 0.016 x 0.025 inch NiTi arch wire. At every session the plaque accumulation was assessed by applying plaque disclosing tablets. Also pain perception of the patients were assessed by giving the patients a diary to fill out. At every archwire change, chair time was recorded. Patients were informed to monitor their lower incisor crowding during the study. They were educated on a study model about the criteria for crowding correction. Treatment duration was calculated as days.There was no difference in the time required to correct mandibular crowding with Damon 2, Quick 2 and conventional brackets (p>0.05). There was no statistically significant difference between Damon 2 and Quick 2 for plaque index (p>0.05).The plaque index for the Damon 2 and Quick 2 brackets were significantly higher than the OmniArch brackets (p0.05).