Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalarda impulsivite özelliklerinin üst bilşsel ve obsesif inanışlarla ilişkisi
Impulsivity features of patients with obsessive-compulsive disorder and relationship between impulsivity and metacognitive, obsessive beliefs
- Tez No: 361313
- Danışmanlar: UZMAN ABDÜLKADİR TABO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Hastalarda İmpulsivite Özellikleri ve Obsesif İnanışlar ve Üstbilişlerle İlişkisi Amaç: Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), obsesyonlar (saplantı) ve kompulsiyonlar (zorlantı) ile karakterize bir bozukluktur. Dürtüsellik, ortama uygun olmayan ya da aşırı riskli, yeteri kadar planlanmamış ve genellikle istenmeyen sonuçlara yol açan davranışları kapsar. Dürtüsellik hazırlıksız, aniden hareket (motor aktivasyon), elindeki işe odaklanmadan (dikkat), plan yapmadan ve yeteri kadar düşünmeden (plan eksikliği) şeklinde üç bölümde ele alınabilir. OKB'li hastalarda impulsivite alanlarının sağlıklı kontrol grubuna göre farklılıklarını belirlemek, OKB hastalarında sosyodemografik ve klinik açıdan impulsiviteyi değerlendirmek, impulsivitenin OKB hastalarındaki ve sağlıklı kontrol grubunda obsesif inanışlar/üstbilişler ile ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır Yöntem: OKB tanısıyla takip edilmekte olan 147 ardışık hasta ile 80 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Katılımcılara, çalışmaya katılan tüm hastaların ve sağlıklı kontrollerin görüşmeden önce çalışmanın amacı hakkında bilgi veren bilgilendirilmiş olur formu ile onayları alındıktan sonra görüşmede sosyodemografik veri formu, hastalara ardından SCID-I görüşmesi yapıldı. Hastalara, Üst Biliş 30 Ölçeği, Obsesif İnanışlar Ölçeği, Barratt İmpulsivite Ölçeği-11, Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği ile; sağlıklılarla ise Üst Biliş 30 Ölçeği, Obsesif İnanışlar Ölçeği, Barratt İmpulsivite Ölçeği-11 ile görüşme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Impulsivity Features of Patients with Obsessive-Compulsive Disorder and Relationship Between Impulsivity and Obsessive Beliefs, Metacognitions Objective: Obsessive-Compulsive disorder (OCD) is a disorder which is characterized by obsessions and compulsions. Impulsivity represents instantaneous reactions which are not planned with careful thought for the situation and results in undesired conclusions. Impulsivity can mainly be scored under 3 subtitles: a)deficit of planning b) motor activity, c)deficit of attention. In this study we aimed to find the differences of impulsivity charecteristics between patients with obsessive compulsive disorder and normal healthy people with regard to clinical and sociodemographic determinants of obsessive-compulsive disorder. Furthermore, we assessed the ralationships among impulsivity, obsessive believes and metacognitions in patients with obsessive compulsive disorder. Method: One hundred forty seven consecutive OCD patients and 80 healthy controls were enrolled in this study. A Sociodemographic Data Form, SCID-I, Yale-Brown Obsession Compulsion Scale (Y-BOCS), Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11), Obsessive Beliefs Scale and Metacognition Questionnaire (MCQ-30) were applied to all patients, whereas Sociodemographic Data Form, Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11), Obsessive Beliefs Scale, Metacognition Questionnaire (MCQ-30) were applied to healthy individuals.