İki farklı düz tel tekniği ile tedavi edilen sınıf 1 anterior çapraşıklık olgularında iskeletsel ve dental etkilerin karşılaştırılması
Comparison effects of two different straight wire technique on skeletal and dental arches in class 1 anterior crowding cases
  1. Tez No: 434601
  2. Yazar: SABRİYE ELİF ANBARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Braket teknolojisindeki en büyük gelişmelerden biri kendi bağlama sistemini içeren kendinden bağlanan braketlerin ortodontide kullanıma sunulmasıdır. Son yıllarda bu braketlerin artan popülaritesiyle birlikte birçok farklı dizaynda kendinden bağlanan braket firmalar tarafından piyasaya sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı da, pasif kendinden bağlanan braket sistemleri olan Damon Sistem ve F1000 Sistemi tedavi sonunda iskeletsel ve dental açıdan değerlendirmek, sistemlerin iddia ettiği etkileri değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmamız, iskeletsel ve dental Sınıf I anterior çapraşıklığa sahip 22'si kız 10 erkek toplam 32 birey ile yürütüldü. Bireylerin ortalama kronolojik yaşları 14,7 yıl olup 12,5 yıl ile 18,0 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Bir gruba Damon Q, diğer gruba ise F1000 braketler uygulandı. Damon Sistem Çalışma Kitabı'nda belirtilen tedavi protokolüne uygun olarak Damon grubunda ark telleri uygulanırken, F1000 grubunda da aynı boyutlarda sistemin kendi telleri uygulandı. Başlangıç ve tedavi sonunda dijital modeller elde edilerek transversal ölçümler yapıldı. Buna ek olarak lateral ve posteroanterior sefalometrik filmler alındı. Bulgu: Her iki grupta da tüm transversal ölçümlerde artışlar meydana gelirken, en fazla artış alt-üst küçük azılar arası mesafede meydana geldi. Üst çenede gruplar arasında fark yokken, alt çene de gruplar arasında anlamlı farklar gözlemlendi. Lateral ve posteroanterior sefalometrik film analizlerine göre her iki grupta da dişsel değişiklikler izlendi. Sonuç: Her iki braket sistemi arklarda posterior bölgede genişleme ve kesicilerde protrüzyona yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the greatest advances in bracket technology is self-ligating brackets, that are having own ligation system, available in orthodontics. In recent years, with the growing popularity of this bracket, many different designs of self-ligating brackets have been released by the companies. The aim of this study was to evaluate skeletal and dental effects of Damon System and F1000 System that are passive self-ligating bracket systems. And also systems are to evaluate the effects of the alleged. Material and Metod: Our study was conducted on 32 patients (10 males, 22 females) with skeletal and dental Class I anterior crowding. The chronological age of the patients ranged between 12.5 and 18.0 years with a mean of 14.7 years. One group was treated with the Damon Q brackets, whereas the other was treated with F1000 brackets. In the Damon group, arch wires were performed with the treatment protocol according to the Damon Workbook. F1000 group also underwent the same size wires in the system itself. At the beginning and end of the treatment, digital models were obtained and transversal measurements were made. Also, lateral and posteroanterior cephalometric films were taken. Result: In both groups, the increase occurred in all transverse measurements, while the highest increase in the distance between the lower and upper premolars occurred. No significant difference between the groups in the upper arch but significant differences between the groups were observed in the lower arch. In both groups, dental changes were noted using lateral and posteroanterior cephalometric films. Conclusion: Both appliances lead to expansion at the posterior region and proclination of the incisors.