Yoğun bakım ünitesinde takip edilen sepsisli hastalarda İmmunglobulin G-M-A Kombinasyonunun böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
The Effects of Immunoglobuline G A M Combination on Renal functions; of patients with sepsis monitored inThe Intensive Care unit
- Tez No: 293329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada,sepsis tanısıyla tedavi gören olgularda, klasik antibiyoterapiyi de içeren konvansiyonel sepsis tedavisi ile bu tedaviye eklenen IgG, IgA ve IgM kombinasyonunun böbrek fonksiyon testleri üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık.2005-2010 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Cerrahi Erişkin Yoğun Bakım Ünitesinde ağır sepsis tanısı alarak IgG, IgM, IgA kombinasyonu ile tedavi edilmiş tüm olgular geriye dönük olarak incelendi.Olguların demografik özellikleri; yaş, cinsiyet, yoğun bakımda kalış süreleri, genel eksitus günü, ilk 28 günde eksitus yaşayan oranı, genel eksitus yaşayan oranı, 28. gün eksitus hızı genel eksitus hızı, tanıları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate effects of conventional sepsis treatment comprising traditional antibiotheraphy, and IgG, IgA, IgM combinations included to this treatment on kidney function tests in cases under the treatment of diagnosed sepsis.All cases, diagnosed with severe sepsis and treated with IgG, IgM, IgA combinations, in Adult Intensive Care Unit of Süleyman Demirel University Practice and Research Hospital between 2005-2010 have been examined. Demographic properties, age, gender, treatment period in intensive care, general eksitus day, rate of eksitus in first 28 days, rate of general eksitus life period, 28th day eksitus speed, general eksitus speed, diagnoses of cases were recorded. APACHE II and BUN scores and creatinine values of cases before and after IgG, IgM, IgA combinations treatment were also recorded.