Hirsutizmli hastalarda spearmint nane çayının etkinliğinin araştırılması ve oral kontraseptif ajanla karşılaştırılması
The investigation of efficacy of spearmint tea and its comparison with oral contraceptive agent in patients with hirsutism
  1. Tez No: 293330
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NUMAN TAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZETAmaç: Hirsutizm, tedavisinde çeşitli tedaviler denenmesine rağmen modern tedaviler her zaman başarı sağlamamaktadır. Bu çalışmanın amacı hirsutizm tedavisinde spearmint nane çayı ile Siproteron Asetat ve Etinil-estradiol kombinasyonunun etkinliğini ve güvenirliliğini karşılaştırmaktır.Materyal ve Metod: Çalışmaya Haziran 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji polikliniğine hirsutizm nedeniyle başvuran 37 hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrıldı. Üç ay olarak planlanan tedavi süresince bir gruba (n=21) Siproteron Asetat ve Etinilestradiol kombinasyonu içeren bir oral kontraseptif (OKS); diğer gruba (n=16) günde 2 kez kullanılmak üzere 2 gram spearmintten hazırlanan nane çayı verildi. Hastaların tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında hirsutizmleri Ferriman Gallwey Skorları (FGS) ile değerlendirildi. Başlangıç ve 3 ay sonrasında açlık kan şekeri, kreatinin, karaciğer fonksiyon testleri, lipid profilleri, insulin düzeyleri ve erken folliküler fazda estradiol, FSH, LH, DHEA-S, total ve serbest testosteron (TT, sT), 17-hidroksiprogesteron, androstenodion, seks hormon binding globülin (SHBG) ve 3-?-androstanediol glucuronide düzeyleri çalışıldı.Sonuçlar: Çalışmanın başlangıcında her iki grup yaş, vücut kitle indeksi, bel çevresi, biyokimyasal ve hormonal parametreler ile FGS açısından benzerdi. 3 aylık tedavi sonunda nane grubunda DHEA-S, 3-?-androstanediol glucuronide ve FGS skorlarında anlamlı azalma saptandı. OKS grubunda ise DHEA-S, 3-?-androstanediol glucuronide ve FGS skorlarında azalmaya ilaveten SHBG, estradiol, total kolesterol, HDL kolesterol düzeylerinde anlamlı artış olduğu saptandı. Tedavi sonunda grupların karşılaştırılmasında FGS skorları benzerken; OKS grubunda nane grubuna göre anlamlı olarak sT daha fazla düştü, SHBG daha fazla arttı.Öneriler: Nane çayı tedavisinin hafif hirsutizm vakalarında OKS ile benzer etkiye sahip olduğunu, hastalarca iyi tolere edildiğini, ciddi yan etki gelişmediğini gözlemledik. Bu nedenle hafif hirsutizmi olan hastalarda tek başına veya kombinasyon tedavisi için nane çayı alternatif bir tedavi olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Different medications have been investigated for treatment of hirsutism, because of current alternatives are not always successful. In this study, we aimed to comparison of efficacy and reliability of spearmint tea versus combination of cyproterone acetate and ethinylestradiol, in the treatment of hirsutism.Material and Method: 37 patients with hirsutism, who admitted to Suleyman Demirel University, School of Medicine, Department of Endocrinology, between January 2010 and May 2011, were included this study. Patients were divided into two groups. 2 g spearmint tea, twice in a day, was given to first group (n=16) and an oral contaceptive which include combination of cyproterone acetate and ethinylestradiol was given to second group (n=21), in a 3 months follow-up period. Serum fasting glucose, creatinine, and insulin levels, liver function tests, lipid profiles, Ferriman Gallwey Scores (FGS), and estradiol, follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), dehydroepiandrosterone sulfate (DHEA-S), total and free testosterone (TT, fT), 17-hydroxyprogesterone, androstenedione, sex hormone binding globulin (SHBG) and 3-?-androstanediol glucuronide levels at the early follicular phase, were evaluated at the begining and 3 months after the therapy in both groups.Results: Both groups were similar at the beginnig of the study, in terms of age, body mass index, waist circumference, biochemical parameters, hormonal status, and FGS. 3 months after the therapy, statistically significant decreases were detected in the DHEA-S and 3-?-androstanediol glucuronide levels and FGS, in the spearmint tea group (Group 1). In the oral contraceptive group (group 2), significant increases were detected in the SHBG, estradiol, total cholesterol and HDL cholesterol levels, in addition to decreases in the DHEA-S and 3-?-androstanediol glucuronide levels and FGS. 3 months after the therapy, FGS were similar in both groups, while fT was significantly lower and SHBG was significantly higher in the group 2 than group 1.Recommendations: We observed that, spearmint tea is well tolerated and, has similar efficacy with oral contraceptive in the treatment of patients with mild hirsutism. Any unexpected severe side effect was not observed. Due to these findings, we suggest that, spearmint tea may be an alternative in the treatment of patients with mild hirsutism alone or in combination.