Fetal dönem boyunca santral sinir sisteminin intrakranial bölümünün manyetik rezonans görüntüleme yöntemi kullanılarak morfometrik gelişiminin araştırılması
Evaluation of morphometric development of intracranial part of cenatral nervous system during fetal period via magnetic resonance imaging
- Tez No: 293345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SULAK, PROF. DR. MEHMET ALİ MALAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anatomy, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalısmamızda fetal dönem boyunca santral sinir sisteminin intrakranialbölümünün gelisimini değerlendirmek için MR görüntüleri araclığıyla morfometrikbilgiler elde edilmesi amaçlandı.Çalısma, yasları 12-40 gebelik haftası yası arasında değisen, eksternalpatolojisi ve anomalisi olmayan, 120 adet fetus (63 erkek, 57 kız) üzerindegerçeklestirildi. İlk olarak fetusların genel eksternal parametreler ölçüldü. ArdındanMagnetic Rezonans Görüntüleme yöntemi kullanılarak sagittal, aksiyal ve coronaleksenlerde görüntüler alınmıştır. Alınan görüntülerden cranium, cerebrum,cerebellum, ventrikül ve truncus cerebriye ait 2 boyutlu parametreleri ilehemispherium cerebriye ait hacim parametreleri değerlendirilmiştir.Alınan parametrelerin gestasyonel haftalara, ay ve trimester gruplara göreortalamaları ve standart sapmaları belirlendi. Bütün parametrelerde sağ ve sol taraflararası karsılastırmasında veya cinsiyetler arasında anlamlı fark bulunamadığı tespitedildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
We aimed to gather morphometric data through MRI images in order toevaluate development of central nervous system throughout fetal period.One hundred and twenty fetuses (63 male and 57 female), aging 12 to 40weeks, with no external pathology or anomaly chosen for the study. First, generalexternal parameters of fetuses were measured. Then, images obtained from sagittal,axial and coronal axes using Magnetic Resonance Imaging (MRI). Cranium,cerebrum, cerebellum, ventricles and truncus cerebri measurements from 2D imagesand also volume measurements of hemispherum cerebri were evaluated.Means and standard deviations calculated from the parameters which groupedby gestational weeks, months and trimesters. No significant difference foundbetween sexes or between right or left sides (p>0,05) among all parameters.