Rotator manşet yırtıklarında açık cerrahi ile tamir sonuçlarımız
Results of open surgical repair of rotator cuff tears
  1. Tez No: 293346
  2. Yazar: ULAŞ ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Omuz eklemi vücudumuzun en hareketli eklemidir. Omuz ekleminin sağlıklı bir çalışabilmesi sağlam bir rotator manşet ile mümkündür. Rotator manşet yırtıkları travma sonrasında veya dejenerasyon ile kendiliğinden oluşabilmektedir. Rotator manşet yırtıklarında konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.Çalışmamızda amacımız, kliniğimizde, 2007 ve 2011 yılları arasında rotator manşet yırtığı nedeni ile açık cerrahi tamir yöntemi ile rotator manşet tamiri yapılan 40 hastadan, ameliyat öncesinde ve sonrasında elde edilen objektif ve subjektif verilerin birbirleriyle istatistiksel yöntemler aracılığıyla karşılaştırılarak, rotator manşet yırtıklarında açık cerrahi ile tamir tekniğinin etkinliği araştırmak, tekniğin avantajları, zorlukları ve komplikasyonları konusunda literatüre katkıda bulunmak ve ameliyat sonrası sonuçlar üzerinde etkili olabilecek belirleyici faktörler değerlendirmektir.İstatistiksel analizler neticesinde hastaların ameliyat öncesi ve sonrası Constant ve Murley omuz skoru ortalamaları arasında ve ağrı skoru olarak kullanılan Constant ve Murley omuz skorlama sisteminin ilgili bölümüne ve görsel analog skalaya göre ölçülen ameliyat öncesi ve sonrası ağrı skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Fonksiyonel açıdan bakıldığında hastaların ameliyat sonrası eklem hareket açıklıkları ve ekstremite kuvvetlerinde ameliyat öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır. Ameliyat sonrası dönemde sonuçlar üzerinde etkili olan belirleyici faktörlerin, ameliyat öncesi bulguların süresi, hareket açıklığı, kas gücü, yırtık uzunluğu, yırtık retraksiyonu, tendon kalitesi ve yağlı dejenerasyon olduğu görülmüştür.Sonuç olarak rotator manşet yırtıklarında açık cerrahi tamir ve gereken durumlarda akromiyoplasti sonrasında, rotator manşet yırtıklı hastaların istirahat ve aktivite sırasındaki ağrıları belirgin olarak azalmakta hastaların konforu, omuz aktif hareket açıklığı artmakta, ekstremite gücünün etkin bir şekilde kullanılmasını sağlanmaktadır. Literatürü destekler şekilde çalışmamızda elde edilen sonuçlar ile rotator manşet yırtıklarında açık cerrahi tamir tekniğinin rotator manşet yırtıkları tedavisinde etkili ve başarılı bir tedavi yöntemi olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The shoulder joint is the most mobile joint, the body. Normal function of the shoulder joint is possible with a healthy rotator cuff. Rotator cuff tears occurs after trauma or after degeneratif process spontaneously and can be treated with operative or conservative methods.Our purpose in this study is with comparing preoperative and postoperative, subjective and objective data with statistical methods from the patients they treated with an open rotator cuff repair between 2007 and 2011 in our clinic, to investigate, efficiency, advantage, disadvantage, challenges and complications of the open rotator cuff repair technic and to determine decisive factors that can influence the results.As a result of statistical analysis revealed significant increase between preoperative and postoperative Constant and Murley score averages, between preoperative and postoperative pain score averages from Constant and Murley shoulder score and a significant decrease between preoperative and postoperative visual analog scale score averages. In a viewpoint on functional results bring out a significant increase between preoperative and postoperative range of motion score averages by Constant and Murley shoulder score and between preoperative and postoperative extremity force score averages by Constant and Murley shoulder score. We have identified decisive factors that can influence the results as duration of preoperative symptoms, range of motion, extremity force, length of the tear retraction of the tear, the quality of the tendon tissue and fatty degeneration of the rotator cuff.As a result open rotator cuff repair with acromioplasty in necessary conditions, allows patients with rotator cuff rupture to relief pain at rest and during activity, more comfortable life, icrease range of motion and efective use of extremity force.The results of our study has proven in support of the literature as open rotator cuff repair with acromioplasty is a effective and successful treatment modality for rotator cuff ruptures.