Ratlarda karotis arter oklüzyonu ile oluşturulan iskemi ve reperfüzyon modelinde pregabalinin nöroprotektif etkisi
The effects of pregabaline on the model of ischemia and reperfusion created with carotid artery occlusion in rats
  1. Tez No: 293347
  2. Yazar: SANEM AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Akut iskemik inmede, beyin dokusu geri dönüşsüz olarak zedelenir. İskemik alanın reperfüzyonu ile meydana gelen serbest radikal oluşumu, dokuda hasarlanmayla sonuçlanabilir. Serbest radikaller SOD, GSH-Px ve KAT gibi antioksidan enzimler ile yok edilir. Serbest radikal üretimi, endojen hücresel antioksidan mekanizmaları aştığında, oksidatif stres gelişir.Pregabalin, GABA'nın yapısal bir analoğu olup ratlarda lipid peroksidasyonunun inhibisyonu ve antiinflamatuar etkisi ile nöroproteksiyon yaptığı bazı çalışmalarda gösterilmiştir.Bu çalışmada Wistar cinsi toplam 36 adet erkek sıçan kullanılmıştır. Ratlar kontrol, pregabalin, iskemi, pregabalin+iskemi, iskemi+reperfüzyon, pregabalin+iskemi+reperfüzyon ve olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Pregabalin 50mg/kg/gün dozunda 2 gün süresince oral gavaj ile uygulanmıştır. Sağ internal karotis arter buldog klemp ile oklude edilerek 30 dakika boyunca iskemi ve sonrasında 20 dakika boyunca reperfüzyon uygulanmıştır. Deney sonunda beyin dokusunda TBARS, NO, SOD, GSH-Px, KAT gibi parametrelerin düzeyleri ile NR2A ve NR2B gibi NMDA reseptör tiplerinin konsantrasyonları değerlendirilmiştir.Beyin dokusunda oksidatif hasar göstergesi olan TBARS ve NO seviyelerinde iskemi ve iskemi + reperfüzyon uygulanan rat grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı bir artış gözlenmiştir. Bu hasarlanmanın sonucudur. Pregabalin + iskemi + reperfüzyon grubunun sadece iskemi + reperfüzyon grubuna göre TBARS ve NO düzeylerinde anlamlı olarak azalma gözlenmiştir. İskemi + pregabalin grubunda iskemi grubundakine göre NO düzeyinde anlamlı olarak azalma gözlenmiştir. Antioksidan enzim olan GSH-Px seviyesi her iki hasar oluşturulan grupta da, enzimin kullanıma bağlı anlamlı olarak azalmıştır. Pregabalin + iskemi + reperfüzyonlu grupta ise iskemi + reperfüzyonlu gruba göre GSH-Px değerleri anlamlı olarak artmıştır. Pregabalin, iskemi ve iskemi+ reperfüzyon gruplarında NMDA 2B reseptörler düzeylerinde azalmaya sebep olmuştur. Bu bulgular pregabalinin iskemi reperfüzyon hasarında nöroproteksiyon ile birlikte oksidatif stresin azaltılmasında anlamlı rolü olduğunu ve pregabalinin akut iskemik hasarda oksidatif stresi azaltmak ve aynı zamanda nöroproteksiyon sağlamak için kullanılabileceğini destekler.
Özet (Çeviri)
In acute ischemic stroke, brain tissue is damaged irreversibly. Free radical production by the reperfusion of ischemic area may result in tissue damage. Free radicals are destroyed by antioxidative enzymes like SOD, GSH-Px ve CAT. When free radical production is over the endogenic antiokxidative mechanisms, oxidative stress occurs.Pregabaline, a structural GABA analog, has been shown to exhibit neuroprotection with its lipid peroxidation and antiinflammatory effect in rats in some studies.In this study, 36 Wistar Albino type male rats was used. Rats were divided into six groups which were control, pregabaline, ischemia, pregabaline+ ischemia ischemia+ reperfusion and pregabaline+ ischemia + reperfusion. Pregabaline was applied with oral gavage through two days in 50 mg/kg/day dose. Ischemia was performed by occluding the right internal carotid artery with buldog clamp for 30 minutes, then reperfusion was performed through 20 minutes. In the end of the experiment, parameters like TBARS, NO, SOD, GSH-Px, CAT levels and concentrations of NMDA receptor types like NR2A ve NR2B was evaluated.As an indicator of oxidative damage in brain tissue, TBARS and NO levels in ischemia and ischemia+ reperfusion groups were significantly more increased than was in control group. This yields damage. TBARS and NO levels of pregabalin+ischemia+ reperfusion were significantly more decreased than that of ischemia+ reperfusion group. In ischemia + pregabaline group, NO level was significantly more decreased than was in ischemia group. GSH-Px level, which is an antioxidative enzyme, was decreased in both damage group dependent on the usage of enzyme. GSH-Px levels in pregabaline+ ischemia+ reperfusion group were significantly more increased than in comparison to ischemia+ reperfusion group. Pregabaline led to decreased NMDA NR2B reseptors levels in ischemia and ischemia+ reperfusion rat groups. This findings supports a significant role of pregabaline in the reduction of oxidative stres along with neuroprotection in ischemia and reperfusion damage and suggests that pregabaline may be used in acute ischemic brain injury for both to decrease the oxidative stres and also to provide neuroprotection.