Farklı müfredat programlarında öğrenim gören hemşirelik öğrencilerinin öz-duyarlık, öz güven ve boyun eğici davranışlarının incelenmesi
A study to determine self-compasion, self-confidence, and submissive behaviour of nursing students trained under different curricula.
  1. Tez No: 293358
  2. Yazar: ŞAHİZER ERAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, farklı müfredat programlarında öğrenim gören hemşirelik öğrencilerinin öz-duyarlılık, öz güven ve boyun eğici davranışlarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve karşılaştırmalı olarak yapılmıştır.Yöntem: Araştırmanın amacına uygun olarak Klasik, Entegre ve PDÖ müfredat programının yürütüldüğü üç okulun 1. ve 4. sınıfları örneklemi oluşturmuştur (n=523). Araştırmanın verileri bireysel bilgi formu, Öz Duyarlık Ölçeği (ÖDÖ), Öz Güven Ölçeği(ÖGÖ) ve Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği (BEDÖ) ile toplanmıştır. Uygulama 2008- 2009 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 15 paket programında frekans dağılımı, aritmetik ortalama, Varyans Analizi ve iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanılarak yapılmıştır.Bulgular: Öğrencilerin yaş ortalaması 21.06 ± 1.82 olup %.61.6'sı birinci sınıfta ve % 84.9'u kız'dır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine self-compassion, self-confidence, and submissive behaviour of nursing students trained under different curricula. It is a cross-sectional and comparative study.Method: The sample consisting of 523 subjects was formed from the 1st year and the 4th year students of schools applying three different curricula: classic, integrated, and Problem-Based Learning (PBL). The data of the study was obtained using a Personal Information Form, the Self-Compassion Scale (SCS), the Self-Confidence Scale (CS), and the Submissive Acts Scale (SAS). It was administered in the spring term of the acadenic year 2008-2009. The data analysis was performed using SPSS 15 packet program in order to determine frequency distribution and arithmetical mean. Variance analysis was conducted and the significance test of the difference between two means was performed.Findings: The mean age of the students was 21.06 ± 1.82 and 61.6 % of them were 1st year students and 84.9 % of them were girls. In this study, there was a slight positive (r=0.388) statistical significance between the findings obtained from the application of the SCS and the CS; there was a slight negative (r = -0.307) statistical significance between the findings obtained from the application of the SCS and the SAS; and there was a slight negative (r= -0.325) statistical significance between the findings obtained from the application of the CS and the SAS.