Sivas ili Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin boş zamanlarını değerlendirme alışkanlıklarının tesbiti ve incelenmesi
Sivas Province under the Ministry of National Education in schools, physical education and sports teachers who served leisure habits and examining the determination of
- Tez No: 293363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBAY İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZETTürkiye'de 1980'lerden itibaren toplumsal hayatın çeşitli alanlarında oldukça sık kullanılan rekreasyon, bireyin çalışma ve diğer faaliyetlerinin dışında kalan boş zamanlarında, zevk ve doyum elde etmek, eğlenmek, dinlenmek, toplumsal ve bireysel açılardan gelişmek amacıyla; kültürel, sportif, sanatsal aktivitelerden herhangi birine katılması anlamına gelmektedir.Bireylerin ilgilerine, yeteneklerine, yaşlarına, cinsiyetlerine, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik durumlarına, bulundukları bölgenin imkanlarına, iklimine, coğrafi şartlarına, sahip olunan araç gereç ve tesislere göre gönüllü olarak tercih etmiş oldukları bir veya birkaç etkinlikle boş zamanlarını istedikleri şekilde değerlendirmeleri amaçlanmaktadır.Toplumun hangi kesiminden olursa olsun bireylerin boş zamanlarını değerlendirilme bilincine ulaşmaları ve kendi özgür iradeleri ile katılacakları etkinlikleri seçmeleri sağlıklı, bilinçli ve mutlu bir toplumun oluşmasını sağlaması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle bireylerin çalışma verimlerini artırmak için boş zamanlarını iyi bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olmak gerekmektedir.Bu araştırmada Sivas İli okullarında görev yapan beden eğitimi ve spor dersi öğretmenlerinin boş zamanlarının tespiti incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde zaman, boş zaman ve rekreasyon, ikinci bölümde yapılan anket uygulamasının bulgu ve yorumları yer almaktadır. Üçüncü bölümde materyal metot ve dördüncü bölümünde tartışma, sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırmanın çalışma evrenini Sivas ilinde görev yapan beden eğitimi ve spor dersi öğretmenleri, örneklemini ise 90 beden eğitimi ve spor dersi öğretmeni oluşturmaktadır.Sivas ili okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin boş zaman alışkanlıklarının tespiti ve incelenmesine yönelik 14 demoğrafik ve 68 Likert tipi sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin yüzde ve frekans dağılımları çıkarılmış, verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 13.00 istatistik proğramı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn Turkey since the 1980s of social life in various fields very frequently used recreation, the individual's work and other activities outside in her spare time, pleasure and satisfaction to achieve, have fun, rest, community and individual in terms of development in order to cultural, sporting, artistic activities any means to join one.Individuals' interests, abilities, their age, their gender, socio-cultural and socio-economic status, their region of opportunity, climate, geographical conditions, have the tools and facilities by voluntarily chose their one or more activity leisure time that they want the reviews are aimed.No matter what sector of society from individuals to reach leisure and self-conscious being with free will, will participate in select activities healthy, conscious and happy to allow the creation of a society is critical. Therefore, to increase work efficiency of individual leisure time in a good way to help is necessary assessments.In this study, Sivas Province, who served in school physical education teachers in their spare time detection was examined. The first part of the study time, leisure and recreation, in the second part of the survey findings and comments are applicable. In the third section, methods and materials in the fourth chapter contains discussion and conclusions. The province of Sivas universe of the survey work in schools serving the 90 physical education teacher constituted.The province of Sivas who served in school physical education teachers identified and leisure habits to be reviewed and 68 Likert-type questions for 14 consisting of a demographic survey was administered. Obtained from the percentage of survey data and frequency distributions have been excluded, the evaluation of the data and calculated values have been used in the statistical program SPSS 13.00