Fen bilimleri öğretmenlerinin yenilenen 2024 fen bilimleri dersi öğretim programına yönelik görüşleri
Science teachers' opinions on the renewed 2024 science course teaching program
- Tez No: 932778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada 2024 yılında Yenilenen Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programına yönelik fen bilimleri öğretmenlerinin görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Sivas ili genelinde faaliyet gösteren Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan 146 Fen Bilimleri öğretmenlerinden oluşmaktadır. Bu araştırmada daha detaylı veri sonuçları almak için hem nicel hem de nitel verilerin beraber yer aldığı özel durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerin toplanması için Yenilenen Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı Değerlendirme Ölçeği geliştirilmiş ve verilerin analizde SPSS 27 paket programından yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerin toplanmasında ise programdaki yenilikler ve uygulama süreci ile öğretmenlere yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yapılan görüşmelerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda fen bilimleri öğretmenlerinin öğretim programının değerler eğitimine yer verilmesi ve fen eğitimiyle ilişkilendirilmesi, öğrenciyi merkeze alan yaparak yaşayarak öğrenme ortamı sunan, günlük hayatla ilişkilendirilen bir program olması, bazı ünitelerin yerlerinin değiştirilmesi veya çıkarılması ile öğrenme bütünlüğünün sağlanmış olması, gezi-gözlem ve deneylere yeterince yer verilmesi, bilim insanlarına yer verilmesi, sürece dayalı değerlendirme modelinin getirilmesi ve her ünite sonunda fen mühendislik tasarımlarının eklenmesi programın olumlu yönleri olarak belirtilmiştir. Çalışmanın sonucunda fen bilimleri öğretmenlerinin öğretim programının öğretmenlerin yeterince görüşü alınmadan hazırlanması, bazı okulların öğrenci sayısı, bütçe ve altyapısının bu programa uygun olmaması, öğretmenlere verilen hizmet için eğitimlerin yeterli olmaması, bazı ünitelerin çıkartılması sonucunda arasında ilişki veya bağlantı kurulamaması, programın pilot okullarda uygulanmaması, uygulanan sınavların çoktan seçmeli olması ve okul dışı öğrenme alanlarının her okul için uygun olmaması programın olumsuz yönleri olarak belirtilmiştir. Genel olarak öğretim programına olumlu görüşlerin fazla olduğu sonuçları elde edilmiştir Elde edilen bulgular ışığında, 2024 fen bilimleri dersi öğretim programına ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Yenilenen öğretim programlarının doğrudan ülkede uygulamaya geçmeden pilot okullarda uygulanmalı ve oluşan sonuçlara göre kademeli olarak geçilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the views of science teachers on the Science Course Curriculum renewed in 2024. The study sample consists of 146 science teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education operating throughout the province of Sivas. This study used a special case study, which included both quantitative and qualitative data, to obtain more detailed data results. The renewed Science Course Curriculum Evaluation Scale was developed to collect the quantitative data of the study, and the SPSS 27 package program was used in the analysis of the data. In the collection of qualitative data of the study, the innovations in the program and the implementation process and a semi-structured interview form were used for teachers. The content analysis method was used in the analysis of the interviews. As a result of the study, the positive aspects of the program were stated as the inclusion of values education in the science teachers' curriculum and its association with science education, the fact that it is a program that focuses on the student and offers an environment of learning by living, and is associated with daily life, the integrity of learning is ensured by changing or removing some units, sufficient space is given to trips, observations and experiments, the inclusion of scientists, the introduction of a process-based evaluation model and the addition of science and engineering designs at the end of each unit. As a result of the study, the preparation of the science teachers' curriculum without sufficient consultation with teachers, the number of students, budget and infrastructure of some schools not being suitable for this program, the inadequacy of the training provided to teachers for the service, the failure to establish a relationship or connection as a result of the removal of some units, the failure to implement the program in pilot schools, the multiple choice exams applied and the fact that out-of-school learning areas are not suitable for every school. In general, it was concluded that there were many positive views on the curriculum. In the light of the findings, suggestions were made regarding the 2024 science course curriculum. The renewed curriculum should be implemented in pilot schools before being implemented directly in the country, and the transition can be made gradually depending on the results.