Okul performansının öğretmen algı ve görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of school performance according to teacher' perceptions and opinions
- Tez No: 939579
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin öncülüğünde okul performansının değerlendirilmesini nicel ve nitel verilerle ölçmek; öğretmenlerin algı ve görüşlerine bağlı olarak gelişen cinsiyet, branş, eğitim durumu, mesleki kıdem, okuldaki görev süresi, okul yöneticisi olma isteği, okulun öğrenci sayısı ve okulun genel performansı değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek; öğretmenlerin okul performansına yönelik eğilimlerinin mevcut duruma nasıl yansıdığına ilişkin görüşlerini nitel veriler aracılığıyla analiz etmek ve elde edilen nicel ve nitel verileri bir arada değerlendirmektir. Araştırma, karma desenle yapılandırılmış, nicel ve nitel veriler birlikte değerlendirilerek elde edilen bulgular derinlemesine analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde, öğretmenlerin okul performansına ilişkin algılarının belirlenmesinde tarama yöntemi kullanılmış ve sonuçların öğrenci üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Nitel bölümde ise okul ortamında performansa yönelik öğretmen algısı başat yol haritası olarak belirlenmiş ve fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel ve nitel çalışma grubu, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak 2021-2022 eğitim öğretim yılında Sivas ili merkezinde bulunan 14 ortaokulda görev yapan 306 öğretmenden oluşturulmuştur. Çalışma grubu, katılımcıların kolay ulaşılabilir ve gönüllü olması bağlamında oluşturulmuştur. Katılımcılardan dönen formlar incelendiğinde nicel kısımdaki sorulara tam ve eksiksiz cevap veren 306 öğretmen ölçeği ve nitel verilerin analizine uygun 70 form değerlendirmeye alınmıştır. Nicel veriler, öğrenci ve veli memnuniyeti, iletişim ve iş birliği, okulun fiziki ve mesleki imkânları, bilimsel ve kültürel faaliyetler olmak üzere toplam 4 alt boyuttan ve 23 maddeden oluşan“Okul Performansı Ölçeği”aracılığıyla; nitel veriler ise nicel bölümde kullanılan ölçek boyutlarına paralel olarak hazırlanan 6 adet açık uçlu soru ve bir adet metafor sorusundan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 23.0 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Okul performansı değerlendirme ölçeği ve alt boyutları, seçeneklere göre kodlanan puan aralığı (SPKA) dikkate alınarak değerlendirildiğinde çalışma grubunda yer alan katılımcıların değerler boyutunda“hiçbir zaman”,“nadiren”,“ara sıra”,“genellikle”,“her zaman”düzeyinde değerlendirme yaptıkları görülmüştür. Öğretmenlerin okul performansına yönelik algılarında cinsiyet, okul yöneticisi olma isteği, eğitim durumu, görev süresi gibi başlıklarda anlamlı bir farklılık tespit edilemezken mesleki kıdem, branş değişkeni, okuldaki öğrenci sayısı, okulun genel performansı gibi başlıklarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiş; mesleki kıdem değişkeninde mesleki kıdemi 0-7 yıl arası olan öğretmenlerin öğrenci ve veli memnuniyeti, iletişim ve iş birliği, bilimsel ve kültürel faaliyetler boyutları ortalamalarının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu, branş değişkeninde mesleki branşta olan öğretmenlerin iletişim ve iş birliği ve bilimsel ve kültürel faaliyetler boyutu ortalamalarının diğer branşlara göre daha yüksek olduğu, okuldaki öğrenci sayısı değişkenine göre okuldaki öğrenci sayısı 200-400 arası olan okullarda öğrenci ve veli memnuniyeti boyutu ortalamasının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu; okuldaki öğrenci sayısı 600 ve üzeri olan okullarda okulun fiziki/mesleki imkânları ve bilimsel ve kültürel faaliyetler boyutu ortalamalarının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu ve okulun genel performansı değişkenine göre okulun genel performansı çok iyi düzeyde olanların tüm boyutlardaki ortalamalarının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Nitel bölümdeki analizler sonucunda elde edilen veriler; öğretmenlerin performans kavramını nasıl tanımladığı, okuldaki veli memnuniyetine önem verilip verilmediği, okulda veli memnuniyetine ilişkin neler yapıldığı, okulda öğrenci memnuniyetine önem verilip verilmediği, öğrenci memnuniyetine ilişkin neler yapıldığı, okulda kurum içi iletişim ve iş birliğine önem verilip verilmediği, okulda kurum içi iletişim ve işbirliğine ilişkin neler yapıldığı, okulun sahip olduğu imkânların artırılmasının neden önemli olduğu ve okulun imkânlarının artırılmasına ilişkin neler yapıldığı, okulda bilimsel ve kültürel faaliyetlere önem verilip verilmediği, okulda bilimsel faaliyetlere ilişkin neler yapıldığı gibi 7 tema altında incelenmiştir. Nitel bulgular, okul performansı değerlendirmesinin öğretmenlerin okul içi iletişim, iş birliği ve veli memnuniyeti algılarıyla yakından ilişkili olduğunu ve bu alanların geliştirilmesinin önemli olduğunu göstermektedir. Öğrenci açısından da salt akademik başarı değil öğrencilerin sosyal, duygusal ve kişisel gelişimlerini de sürece katacak sosyal ve kültürel etkinlikler, rehberlik hizmetleri, aktif öğrenci katılımı, akademik destekler ve fiziksel ortam iyileştirmeleri gibi beklentilerin olduğu görülmektedir. Nicel ve nitel veriler birlikte incelendiğinde araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarına ve görüşlerine göre okul performansının genel olarak orta düzeyde değerlendirildiği, memnuniyet, iletişim ve iş birliği, okulun imkânları ve bilimsel-kültürel faaliyetler gibi alt boyutlarda belirgin farklılıklar gözlemlendiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda okul performansının artırılması için öğretmenlerin motivasyonunun artırılması, mesleki gelişim programlarıyla desteklenmesi, branşlar arası iş birliğinin artırılması, pedagojik ve mentorluk programlarına katılımının sağlanması, iletişim ve iş birliği süreçlerinin güçlendirilmesi ile okulun fiziksel ve bilimsel imkânlarının iyileştirilmesi, veli katılımının daha aktif bir şekilde teşvik edilmesi; öğrenciler noktasında ise bilimsel proje yarışmaları, sanat, kültür, spor etkinlikleri ve teknoloji kullanımının daha güncel ve aktif hâle getirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, performans değerlendirme süreçlerinde öğretmenlerin görüşlerinin düzenli olarak alınması ve bu doğrultuda iyileştirme çalışmalarının planlanmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to measure the evaluation of school performance under the leadership of teachers working in official secondary schools affiliated to the Ministry of National Education with quantitative and qualitative data; to determine whether the perceptions and opinions of teachers differ according to the variables such as gender, branch, education status, professional seniority, tenure at school, desire to be a school administrator, the number of students at school and the general performance of the school; to analyze the opinions of teachers on how their tendencies towards school performance are reflected in the current situation through qualitative data and to evaluate the obtained quantitative and qualitative data together. The research was structured with a mixed design, quantitative and qualitative data were evaluated together and the findings obtained were analyzed in depth. In the quantitative part of the research, the scanning method was used to determine the perceptions of teachers regarding school performance and the effect of the results on the student was tried to be determined. In the qualitative part, the perception of teachers towards performance in the school environment was determined as the main road map and the phenomenology design was used. The quantitative and qualitative study group of the research was formed by using the convenience sampling method and consisting of 306 teachers working in 14 secondary schools in the city center of Sivas in the 2021-2022 academic year. The study group was formed in the context of the participants being easily accessible and volunteering. When the forms returned from the participants were examined, 306 teachers who gave full and complete answers to the questions in the quantitative section and 70 forms suitable for the analysis of qualitative data were evaluated. Quantitative data were collected through the“School Performance Scale”consisting of 23 items and 4 sub-dimensions, namely student and parent satisfaction, communication and cooperation, physical and professional facilities of the school, scientific and cultural activities; qualitative data were collected through a semi-structured interview form consisting of 6 open-ended questions and one metaphor question prepared in parallel with the scale dimensions used in the quantitative section. The quantitative data obtained were analyzed with the help of the SPSS 23.0 package program. Qualitative data were examined using the content analysis method. When the school performance evaluation scale and its sub-dimensions were evaluated taking into account the score range coded according to the options (SPKA), it was seen that the participants in the study group made evaluations at the levels of“never”,“rarely”,“occasionally”,“usually”,“always”in the values dimension. While no significant difference was detected in the teachers' perceptions of school performance under headings such as gender, desire to become a school administrator, educational status, and tenure, significant differences were detected under headings such as professional seniority, branch variable, number of students in the school, and general performance of the school; in the professional seniority variable, it was found that the averages of student and parent satisfaction, communication and cooperation, scientific and cultural activities dimensions of teachers with 0-7 years of professional seniority were higher than the other groups, in the branch variable, the averages of communication and cooperation and scientific and cultural activities dimensions of teachers in professional branches were higher than the other branches, and according to the number of students in the school variable, the average of student and parent satisfaction dimension in schools with a number of students between 200-400 was higher than the other groups; It was determined that in schools with 600 or more students, the school's physical/vocational facilities and scientific and cultural activities dimensions averages were higher than other groups, and according to the school's general performance variable, those with a very good general performance had higher averages in all dimensions than other groups. The data obtained as a result of the analyses in the qualitative section were examined under 7 themes such as how teachers define the concept of performance, whether parent satisfaction is given importance in the school, what is done regarding parent satisfaction in the school, whether student satisfaction is given importance in the school, what is done regarding student satisfaction, whether internal communication and cooperation is given importance in the school, what is done regarding internal communication and cooperation in the school, why it is important to increase the opportunities that the school has and what is done regarding increasing the opportunities of the school, whether scientific and cultural activities are given importance in the school, what is done regarding scientific activities in the school. Qualitative findings show that school performance evaluation is closely related to teachers' perceptions of internal communication, cooperation and parent satisfaction in the school and that it is important to develop these areas. It is seen that there are expectations from the student's perspective such as not only academic success but also social and cultural activities that will include students' social, emotional and personal development in the process, guidance services, active student participation, academic supports and physical environment improvements. When quantitative and qualitative data are examined together, it is determined that school performance is generally evaluated at a medium level according to the perceptions and opinions of the teachers participating in the research, and significant differences are observed in sub-dimensions such as satisfaction, communication-collaboration, school facilities and scientific-cultural activities. In this context, in order to increase school performance, it is recommended that teachers' motivation be increased, they be supported with professional development programs, inter-branch cooperation be increased, their participation in pedagogical and mentoring programs be ensured, communication and collaboration processes be strengthened, physical and scientific facilities of the school be improved, parental participation be encouraged more actively; and for students, scientific project competitions, art, culture, sports activities and technology use be made more up-to-date and active. In addition, it is thought that it would be beneficial to regularly obtain teachers' opinions in performance evaluation processes and to plan improvement activities accordingly