Tip II diyabet hastalarının serumlarında total antioksidan, total oksidan, oksidatif stres indeksi ve lipit peroksidasyon düzeyleri
Total antioxidant, total oxidant, oxidative stress index in serum of type II diabetic patients
- Tez No: 293383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. V. KENAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada total oksidan, antioksidan kapasite, oksidatif stres indeksi ve lipit peroksidasyon düzeyleri 35 tip II diyabetes mellitus hastası ve 35 sağlıklı kontrol üzerinde incelenmiştir. Çalışmanın amacı bu parametrelerin tip II diyabetes mellitusun tanı ve tedavisindeki öneminin belirlenmesidir. Glukoz (t=9.24, p0.05) düzeyleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir.Çalışmada diyabet hastalarında lipit peroksidasyon ve oksidatif stres düzeylerinde artış gözlenmiştir. Böylece oksidatif stresin diyabetes mellitusun komplikasyonlarında bir faktör olabileceği ve antidiyabetiklere ek olarak antioksidan desteğinin diyabetes mellitus tedavisinde yararlı olabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, total oxidant status , total antioxidant status, oxidative stress index and lipit peroxidation levels were investigated in 35 type II diabetes mellitus patients and 35 healting controls. The aim of the study was determined the importance of these parameters in the diagnosis and treatment of type II diabetes mellitus.