Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde takip edilen tip II diyabetli hastalarda asprosin düzeyinin diyabetik nefropati ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between asprosin level and diabetic nephropathy in patients with type ii diabetes followed in Trakya University Health Research and Application Center
- Tez No: 632163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AYTÜRK SALT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Asprosin açlık durumunda salınımı uyarılan ve karaciğerde glukoz üretimini arttırarak kan glukoz düzeyi ve insülin direncini arttırıcı etkileri olan primer olarak beyaz yağ doku kaynaklı bir adipokindir. Özellikle diyabet ve buna öncül olan insülin direnci durumlarında asprosin ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı tip 2 diyabette, diyabetik nefropati ile serum asprosin seviyesi arasındaki ilişkinin ortaya koyulması ve bunun yanında serum asprosin seviyesi ile ilişkili olabilecek diğer parametrelerin de gözden geçirilmesidir. Çalışmada Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine Aralık 2018 - Temmuz 2019 tarihlerinde başvuran nefropatisi olmayan 21 T2DM 'li hasta ve nefropatisi olan 21 T2DM 'li hastada, diyabetik nefropati ile asprosin düzeylerindeki ilişki araştırılmıştır. Hastaların verileri rutin kontrol sırasındaki muayenelerinde toplanmıştır. Asprosin seviyesi tayini hastaların rutin kontrolleri sırasında alınan serumlarda ELISA yöntemi ile test edilmiştir. Spearmann Rho korelasyon analizinde hem nefropatili hem de nefropatisiz tip 2 diyabetik hastalarda plazma asprosin düzeyi ile 24 saatlik idrarda mikroalbumin ve 24 saatlik idrarda total proteinarasında anlamlı korelasyon izlenmemiştir. Bunun yanında ROC analizinde eşik asprosin değeri> 0,145 ng/ml alındığında %81 duyarlılık %67 özgüllük ile asprosinin nefropati tanısı için potansiyel bir biyomarker olabileceğini düşündürmektedir (EAA=0,746, p=0,006). Ayrıca nefropatili hastalarda serum albumin düzeyi ile asprosin düzeyi arasında anlamlı negatif korelasyon izlenmiştir (p=0,005). Ortalama asprosin seviyeleri nefropatili grupta 0,171 ng/mL, nefropatisiz grupta 0,141 ng/mL idi. Çalışmamızdaki nefropati tanısı için anlamlı eşik değer olan asprosin düzeyi, nefropati gelişimi ile serum asprosin düzeyi arasındaki pozitif ilişkiyi ve serum asprosin düzeyinin nefropati tanısında potansiyel bir marker olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Asprosin is an fasting induced adipokine , which primarily released by white fat tissue and has increased blood glucose levels and insulin resistance by increasing glucose production in the liver. Studies on asprosin are ongoing, particularly in cases related to diabetes and insulin resistance. The aim of this study was to investigate the relationship between diabetic nephropathy and serum asprosin levels in type 2 diabetes, and to review other parameters that may be associated with serum asprosin levels. In this study, we investigated the relationship between diabetic nephropathy and asprosin levels in 21 T2DM patients without nephropathy and 21 T2DM patients with nephropathy who applied to Trakya University Medical Faculty Hospital between December 2018 - July 2019. The data of the patients were collected during their routine examinations. The determination of asprosin level was tested by ELISA method in the sera, taken during routine controls of the patients. Spearmann Rho correlation analysis showed no significant correlation between plasma asprosin level and microalbumin and total protein in 24-hour urine in type 2 diabetic patients both with and without nephropathy. In addition, when the threshold asprosin value> 0,145 ng / ml was taken in ROC analysis, suggest that asprosine may be a potential biomarker for the diagnosis of nephropathy with 81% sensitivity and 67% specificity (EAA = 0,746, p = 0,006). Also, there was a significant negative correlation between serum albumin and asprosin levels in patients with nephropathy (p = 0,005). The mean asprosin levels were 0,171 ng / mL in the DNP (+) DM group and 0,141 ng / mL in the DNP (-) DM group. Asprosin level, which is a significant threshold for the diagnosis of nephropathy in our study, suggests a positive relationship between the development of nephropathy and serum asprosin level. Also suggests that serum asprosin value can be used as a potential marker in the diagnosis of diabetic nephropathy