Rifamisin ile dekontamine edilen otojen blok kemiğin onley greft olarak kullanımının deneysel olarak incelenmesi
An experimental investigation of rifamycin decontamination effects on incorporation of autologous onlay block grafts
- Tez No: 293387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER ÖZEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Otojen kemik greftler oral ve maksillofasiyal cerrahi alanında rekonstrüktif uygulamalarda kullanılmaktadır. Otojen kemik greftler steril olmayan alanlarla temas ederek kontamine olabilmektedir. Dekontaminasyon için birçok solüsyon kullanılmıştır ve rifamisin dekontaminasyon için etkili bir ajandır. Rifamisin ile yapılan dekontaminasyon işleminin yeni kemik oluşumu üzerine etkisi konusunda yeterli bilgi mevcut değildir.Bu çalışmanın amacı rifamisin ile dekontaminasyon işleminin greft ile alıcı bölgesi arasındaki kemikleşmeye olan etkisini incelemektir.Deney grubunda 30 adet rat kullanılmıştır. 5mm çapında standart kemik grefti sağ mandibula angulus bölgesinden alınıp, tükrükle kontamine edildikten sonra rifamisin ile dekontamine edilip onley greft olarak sol mandibulaya uygulanmıştır. Deney grubundaki ratlar herbirinde 10 rat olacak şekilde operasyondan sonraki 7, 14 ve 21. günlerde sakrifiye edilmiştir. Kontrol grubunda da 10 rat vardır ve onley greftlere kontaminasyon ya da dekontaminasyon işlemi yapılmamıştır ve ratlar 21.gün sakrifiye edilmiştir. Histolojik kesitler onley olarak uygulanan greft ile alıcı bölge arasında oluşan alandan elde edilmiştir, immünhistokimyasal (bone morfogenetic protein-2 ve vascular endotelial growth factor anti-bodies) ve histomorfometrik değerlendirme yapılmıştır. İstatistiksel yöntem olarak Varyans analizi ve Tukey testi kullanılmıştır.Histomorfometrik ve immünhistokimyasal olarak yapılan değerlendirme sonuçlarına göre rifamisin ile dekontaminasyon işleminin greft ile alıcı doku arasında oluşan kemik üzerine zarar verici bir etkisi yokturSonuç olarak kontamine otojen kemik grefti rifamisin kullanılarak dekontamine edildikten sonra güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Bone grafts are used in oral and maxillofacial surgery for reconstructive procedures. Autologous bone grafts may come into contact with nonsterile surfaces. Solutions were used for decontamination of bone grafts and rifamycin was an effective agent for decontamination. However there is no enough information about the influence of rifamycin decontamination on bone regeneration.In this study, we aimed to study rifamycin decontamination effects on incorporation of autologous onlay bone grafts and recipient bed.30 adult Wistar Albino rats were used in experimental group. Standardized 5.0 mm diameter autologous mandibular onlay grafts were harvested from right mandibular angle, contaminated in saliva, decontaminated with rifamycin solution and were fixed to the left as an onlay grafts. Rats were sacrificed at 7th, 14th and 21th days after surgery in the experimental group. In the control group 10 rats were used, onlay grafts were either contaminated nor decontaminated and the rats were sacrificed 21th days after surgery. Histomorphometric and immunhistochemistry analysis [bone morphogenetic protein-2 and vascular endothelial growth factor ani-bodies] were applied from each grafted site. Data were analysed using Variance analysis and Tukey?s test.According to the histometric and immunhistochemical findings, rifamycin decontamination has no detrimental effect of on graft incorporation.In conclusion contamined autogenous bone grafts are used safely after decontamination with rifamycin in reconstructive procedures.