Farklı polimerizasyon teknikleri uygulanan kopolimer yapıdaki akrilik rezinlerin bazı mekanik özellikleri ve sitotoksisitesinin incelenmesi
İnvestigation of mechanical properties and cytotoxicity of acrylic resin copolymers by using different polymerization methods
- Tez No: 293395
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmada, konvansiyonel ısı ve enjeksiyon yöntemiyle polimerize olan akrilik rezin monomerlerine farklı (%2,3,5) konsantrasyonlarda 2 hidroksietil metakrilat, izobutil metakrilat ilave edilerek oluşturulan rezin yapılarda; transvers dayanıklılık, elastikiyet modülü, sitotoksiste değerleri arasında karşılaştırma yapılmış oluşturulan kimyasal yapılar FTIR analiziyle yorumlanmıştır.American Dental Association (ADA) sınıflandırmasına göre hazırlanan örnekler, Lloyd üniversal test cihazında üç nokta testi yapılarak transvers dayanıklılık ve elastikiyet modülü değerleri bulunmuştur.Çalışmanın sonucunda transvers dayanıklılıkta konvansiyonel yöntemle polimerize olan rezinlerde en yüksek değer % 2'lik HEMA grubunda gözlenirken konsantrasyon artışı ile dayanıklılık azalmıştır. Enjeksiyon yöntemiyle polimerize olan rezinlerde en yüksek değer %2 IBM de gözlenirken konsantrasyon artışı ile dayanıklılık azalmıştır.Elastikiyet modülünde ise konvansiyonel yöntemle polimerize olan rezinlerde HEMA ve IBM gruplarında kontrol gruplarına göre artış gösterirken, Enjeksiyon yöntemiyle polimerize olan rezinlerde %3 derişimde kontrol grubuna göre artış olurken diğer tüm gruplarda azalma görülmüştür.Sitotoksisite değerlerinin incelenmesinde yapılan agar-overlay testinde konvansiyonel yöntemle polimerize olan rezinlerde kontrol grubuna göre %5 HEMA grubunda sitotoksisite saptanırken diğer tüm gruplar arasında değişiklik gözlenmemiştir. Enjeksiyon yöntemiyle polimerize olan rezinlerde kontrol grubuna göre %2 IBM hariç diğer tüm gruplarda sitotoksisite saptanmıştır.Çalışma sırasında yapılan FTIR spektrumu incelendiğinde kopolimer yapının oluştuğu görülmüştür.Bulgularımız sonucunda rezin monomerine IBM ilave ettiğimiz gruplarda düşük konsantrasyonlarda kontrol gruplarından daha dirençli olduğu görülürken, HEMA ilave ettiğimiz gruplarda konvansiyonel yöntemle polimerize olan rezinlerde düşük konsantrasyonlarda direnç artarken enjeksiyon yöntemiyle polimerize olan rezinlerde direnç her derişimde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study 2 hydroxyethyl methacrylate and isobutyl methacrylate were added to monomers of conventional and injection cured resin and polymerization has been carried out. This structure having properties of transverse strength, elastic modulus, cytotxicity. Chemical analysis was determined by FTIR spectrum.The flexural strength and elastic modulus of these test materials which have been prepared according to the ADA classification have been made 3 point test by Llyod Universal Test Machine.As a result of these tests, in the conventional method maximum transverse strength has been seen in HEMA group of % 2 concentration but while the concentration ratio is increasing, the strength is decreasing. In the injection method maximum transverse strength has been seen in IBM group of %2 concentration but while concentration ratio is increasing the strength is decreasing.IBM and HEMA goups were higher elastic modulus than control group in conventional method, however, elastic modulus was appeared lower than control group except %3 concentration of HEMA group.Result of cytotoxicity ,which has been carried out by agar-overlay test , test of spicemens showed that only %5 HEMA was cytotoxic while control and other groups concentrations noncytotoxic in conventional method. %3 IBM, %5 IBM, %2 HEMA, %3 HEMA, %5 HEMA were found cytotoxic while control and %2 IBM noncytotoxic in injection method.