Anne-bebek bağlanma ölçeğinin türk toplumuna uyarlanması (Aydın örneği)
Adaptation of mother to infant bonding scale to the turkish society (Aydın sample)
- Tez No: 293403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ANNE-BEBEK BAĞLANMA ÖLÇEĞİNİN TÜRK TOPLUMUNA UYARLANMASI (AYDIN ÖRNEĞİ)Bu araştırma, anne ile bebek ve baba ile bebek arasındaki bağlanmayı ölçmek amacıyla kullanılan Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği'nin (ABBÖ) Türkçe'ye uyarlamasının yapılarak anne ve babalarda geçerlilik ve güvenilirliğini test etmek ve anne ile baba arasındaki farklılıkları açıklamak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) ile anne ile babaların bebeklerine bağlanmasına etki eden ruh halinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın örneklemini, Aydın Zübeyde Hanım Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yeni doğum yapan kadınlar arasından, miadında ve vajinal yol ile doğum yapan, araştırmaya katılmayı kabul eden, 2500gr üzerinde sağlıklı bebeğe sahip olan, doğumdan sonra bebeği ile aynı ortamda bulunan (rooming-,in), okur-yazarlığı olan, Aydın il merkezinde ikamet eden kadınlar ve bu kadınların eşleri oluşturmuştur. Araştırmanın ilk aşamasında araştırma kriterlerine uyan 296 anne ile ve bu annelerin hastaneye gelebilen eşlerinden sadece 215 `i ile görüşülmüştür. Çalışmanın ikinci aşamasında ise aynı anne ve babalardan ulaşılabilen 202 anne ve 142 baba ile görüşülmüştür. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 bilgisayar programı kullanılmıştır.Ölçeğin içerik geçerliliğine ilişkin yapılan analiz sonucunda uzmanların maddelerin içeriği konusunda görüş birliğine vardıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ADAPTATION OF MOTHER to INFANT BONDING SCALE TO THE TURKISH SOCIETY (AYDIN SAMPLE)This research has been performed for the aim of adapting the Mother to Infant Bonding Scale (MIBS), used for measuring the bonding between the Mother to Infant, into Turkish and testing its validity and reliability for mothers and fathers and explain the differences between a Mother to Infant. Besides, explaining the moods of the fathers and mothers in being dependant on their babies was aimed by using Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS).The sampling of the research consisted of women residing in Aydın province and their husbands who had healthy babies over 2500 g, who were literate, gave birth to their babies through vaginal way, who were in the same room with their babies (rooming in) among the Aydın Zübeyde Hanım Birth and Child Diseases Hospital patients. In the first stage of the study, 296 mothers complying with the criteria and 215 of the husbands who were allowed to enter into the hospital were interviewed. In the second stage of the study, only 202 mother and 142 fathers were interviewed. The evaluation of the data obtained was made by using SPSS 15.0 computer program.As a result of the analysis related to the validity of the scale, the experts all agreed about the content of the articles.