Sivas ilinde doğal gaz kullanımının meteorolojik ölçümler ve havakirliliği üzerine etki sinin incelenmesi
The investigation of the effects of natural gas usage on the meteorological measuraments and air pollution in Sivas
- Tez No: 293404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, doğalgaz kullanımının Sivas'taki hava kirliliği üzerine etkisinin meteorolojik ve Kükürt dioksit (SO2), Partiküller Madde (PM) ölçüm değerleri bakımından incelenmesi ile hava kirliliğinin, en aza indirgenebileceğini gösterebilmek amaçlanmıştır. Doğal gaz öncesi (2004 Kasım- 2005 Ekim), doğal gaz kullanımında ilk dönem (2005 Kasım- 2006 Ekim) ve doğal gaz kullanımında ikinci dönemine (2006 Kasım- 2007 Ekim) ait havadaki SO2 ve PM ölçüm miktarları ile meteorolojik ölçümler (ısı, nem, yağış ve rüzgar) arasındaki ilişki incelenmiştir.Bu amaçla, Ankara Meteoroloji Müdürlüğü ve Sivas Halk Sağlığı Laboratuarından alınan veriler kullanılmıştır. Sivas Halk Sağlık Laboratuarı'ndan günlük 5 istasyondan (Alibaba Sağlık Ocağı, Emek Sağlık Ocağı, Öğretmen Evi, İl Sağlık Müdürlüğü, Şeyh Şamil Sağlık Ocağı) elde edilen ölçümlerin ortalama SO2 ve PM değerleri alınmıştır. Ankara Meteoroloji Müdürlüğü'nden Sivas ilinin günlük ortalama ısı, nem, yağış ve rüzgâr ölçüm değerleri resmi yazışma yolu ile alınmıştır.Sivas'da son yıllarda ısınmada kullanılan yakıtların kalitesizliğinden dolayı özellikle kış aylarında hava kirliliği artmaktadır. Bu yoğun hava kirliliğinin önüne geçmek amacı ile şehirde 2004 yılı Ağustos ayı itibari ile doğalgaz alt yapı çalışmaları başlamış ve 2005 yılı sonu itibari ile ısınma amaçlı doğalgazın temiz yakıt olması ve şehrin hava kirliliğini azaltmasında sağlayacağı etkin rolü düşünülerek, doğal gaz kullanımına kademeli olarak geçiş başlamıştır. Bu çalışmada Sivas ilinde doğalgaz uygulamasına geçildikten sonra hava kirliliğindeki SO2 ve PM, değerleri dikkate alınarak önceki yıllara göre azalmalar belirlenmiştir. Çalışma sonunda doğalgaza geçiş oranı ile birlikte hava kirliliğinde kademeli bir azalma meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to show that natural gas usage will be result in an important decrease at air pollution by evaluating meteorological data, sulphur dioxide ( SO2) and Particle Material (PM) values. The relation between SO2 and PM quantities in the air with meteorological measurements (humidity, downfall and wind) is investigated in three periods; before natural gas usage (December 2004- October 2005), the first period of natural gas usage (December 2005- October 2006) and the second period of natural gas usage (December 2006- October 2007).Data from Ankara Meteorology Directorship and Sivas Public Health Laboratory was used for this purpose. The average values of SO2 and PM density is obtained from 5 different stations of Sivas Public Health Laboratory (Alibaba Cottage Hospital, Emek Cottage Hospital, Teacher House, Province Health Management. The average temperature, humidity and wind measurement of Sivas Province were obtained from Ankara Meteorology Management with official correspondences.In Sivas, the air pollution has increased due to the usage of cheapness fuel especially in winter season. In the August of 2004, natural gas works had started to prevent this intensive air pollution and by the end of 2005 people had begun to use natural gas for warming in houses gradually, because of its efficiency and contribution to air pollution in the city. In this study, a decrease at SO2 and PM values in air was determined after natural gas usage. Additionally, it was revealed that natural gas usage result in a decrease at air pollution gradually.