Farklı tipteki mıknatıs sistemlerinin korozyona karşı dirençlerinin, çekim kuvvetlerinin ve manyetik alanlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Investigation of the magnetic flux density, attractive force and corrosion resistance of different types of dental magnetic attachments
- Tez No: 293406
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Manyetik ataşmanlar, dişhekimliğinde, protetik ve ortodontik tedaviler olmak üzere iki temel kullanım alanına sahiptir. Küçük boyut, yüksek çekim kuvveti, korozyona karşı direnç ve düşük manyetik alan şiddeti, ideal bir mıknatısta aranan özelliklerdir. Son dönemlerde, nadir toprak alaşımları, neodmiyum-demir-bor ve samaryum-kobalt esaslı, paslanmaz çelik kaplama, sert ve yumuşak mıknatısların üretilmesi ile manyetik materyallerin geliştirilmesinde önemli adımlar atılmıştır.Bu çalışmanın amacı, farklı tipteki fabrikasyon manyetik ataşman sistemlerinin, korozyona karşı dirençleri, çekim kuvvetleri ve manyetik alanları bakımından performanslarının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Manyetik alan şiddetlerinin tespitinde gaussmetre, çekim kuvveti değerlerinin tespitinde ise üniversal test cihazı kullanıldı. Korozyon testi için, manyetik ataşmanlar, %1'lik laktik asit ve %0.9'luk NaCl içerisinde 14 gün boyunca bekletildi ve örneklerden salınan solusyonlar içerisindeki demir, neodmiyum, bor, kobalt ve samaryum iyonları, indüktif olarak eşleşmiş plazma kütle spektroskopi (ICP-MS) ve atomik absorbsiyon spektroskopi (AAS) yöntemleriyle incelendi. Dyna manyetik ataşman sisteminin en yüksek manyetik alan şiddeti oluşturduğu, en yüksek çekim kuvvetine Hilop sisteminin sahip olduğu bulundu. Hicorex ise korozyona karşı en dirençli sistem olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The two main areas of the magnetic attachments? use are orthodontics and prosthodontics. Small size, strong attractive force, high corrosion resistance and low magnetic flux density are properties of an ideal magnetic attachment. Over the last century, by producing stainless steel encapsulating hard and soft magnets which are made of rare earth alloys, neodymium-iron-boron and samarium-cobalt, significant advances have been made in the development of magnetic materials.The objective of this study was to examine performance (magnetic flux density, attractive force and corrosion resistance) of different types of magnetic attachments. Magnetic flux density was measured by using a Gaussmeter and attractive force measurement was performed by using a universal test machine. For corrosion test, magnetic attachments were immersed in %1 lactic acid ve %0.9 NaCl solutions for 14 days and the amounts of ferric, neodymium, boron, cobalt and samarium ions released from the specimens into each solution were measured by means of inductively coupled plasma mass spectroscopy (ICP-MS) and atomic absorbtion spectroscopy (AAS). The highest magnetic flux density was found in Dyna magnetic attachment system. Moreover, the strongest attractive force was measured in Hilop system and the most corrosion resistance was found in Hicorex system.