Ventilasyon tüpü takılan hastalarda erken dönem otore gelişimini önlemede sistemik ya da lokal antibiyotik tedavisinin etkisi
The effects of systemic or local antibiotherapy to prevent early period otorrhea in the patients that had been performed ventilation tubes
  1. Tez No: 293433
  2. Yazar: NİHAL ALKAN DAŞCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Efüzyonlu otitis media (EOM), akut enfeksiyon semptom ve bulguları olmadan orta kulak boşluğunda sıvı birikimi ile karakterize bir hastalıktır. Çocukluk çağında görülen işitme kayıplarının önemli bir nedenidir. En yaygın ve etkin tedavi seçeneği ventilasyon tüpü (VT) uygulamasıdır. EOM'de VT ile tedavi olmasına rağmen bazı komplikasyoları vardır. En sık komplikasyon postoperatif otoredir. Bu çalışmada postoperatif erken dönem otoreyi önlemede oral ve topikal antibiyotik kullanımının etkileri ve tedavilerin maliyetleri araştırıldı.Çalışmaya Haziran 2010 ile Ekim 2011 tarihleri arasında yaşları 3-16 arasında değişen 60 hastada yapıldı. Postoperataif erken dönem otore gelişimi yönünden 2 hafta takip edildi ve her grup 20 hastadan oluşmaktaydı. Birinci gruptakilere postoperatif dönemde 1 hafta süreyle oral yolla Amoksisilin Klavulanik asit verildi. İkinci gruptakilere postoperatif dönemde 1 hafta süreyle Siprofloksasin kulak damlası verildi. Üçüncü gruptakilere tedavi verilmedi. Tüm hastalara analjezik ve antipiretik olarak parasetamol oral süspansiyon verildi. Postoperataif erken dönem otore oranları sırasıyla %5, %10, %15 olarak bulundu ve gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Toplam otore oranı ise %10 idi. Gruplar maliyet yönünden karşılaştırıldı ve en düşük maliyet 1.26? ile kontrol grubunda izlendi.Sonuç olarak postoperatif erken otoreyi önlemede proflaktik tedavi verilen gruplar ile kontrol grubu arasında anlamlı fark izlenmedi. Tedavi maliyetleride göz önüne alındığında, VT sonrası otoreyi önlemek için proflaktik olarak lokal veya sistemik antibiyotik tedavisi verilmeyip eğer postoperatif herhangi bir dönemde otore gelişirse buna yönelik tedavi planlanabilir.ANAHTAR KELİMELER, Efüzyonlu otitis media, ventilasyon tüpü, otore, ototopikal damla, komplikasyon.
Özet (Çeviri)
Otitis media with effussion is a disease that is characterized with collection of fluid in the middle ear without having symptoms and findings of acute infection. It is an important cause of hearing loss in the childhood. The most common and effective treatment option is applying ventilation tubes (VT). Although the treatment is succesfull with VT, it can cause some complications. The most common complication is postoperative otorrhea. In this study, the effects and cost effectivity of postoperative oral and topical anibiotherapy to prevent otorrhea are evaluated.The study was performed between June 2010 and October 2011, in 60 patients who had an age range of 3-16. Postoperative early period was accepted as 2 weeks after the surgery. All the groups were consisted of 20 patients. In the first group, oral amoxycilline-klavulonic acide and in the second group topical ciprofloxacin was performed for 1 week. In the third group no medication was used. All the patients received Paracetamol analgesic and antipyretic oral suspension. The postoperative otorrhea rates were 5%, 10%, 15% respectively and and the groups were not significantly different statistically. The total otorrhea rate was 10%. The groups were evaluated for the cost effectivity and the control group was found to be the most cost-effective and costed 1.26euro.In conclusion, the groups given prophylactic antibiotherapy to prevent otorrhea and the control groups were not statistically different. According to the cost effectivity, prophylactic local or systemic antibiotherapy to prevent postoperative otorrhea may not be used, and treatment can be planned if otorrhea appears postoperatively.KEYWORDS, Otitis media with effusion, ventilation tube, otorrhea, ototopical gut, complication.