Yüksek ve düşük akımlı anestezinin hemodinami, derlenme ve maliyet açısından karşılaştırılması
the comparison of haemodynamics, recovery and cost-effectiveness between low flow anesthesia and high flow anesthesia
  1. Tez No: 293434
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR İSKENDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Biz bu çalışmada, Yüksek ve düşük akımlı anestezinin hemodinami, derlenme ve maliyet açısından karşılaştırılmasını amaçladık. Çalışmaya submukozal rezeksiyon ve septorinoplasti operasyonu planlanan ASA I-II grubunda, operasyon süresi 1-3 saat sürecek, 18-65 yaş arası 40 hasta dahil edildi. Grup D düşük akımlı, grup Y yüksek akımlı grup olarak belirlendi. KAH, SKB, DKB, OAB, SpO2 preop ölçüldü. Grup Y de anestezi uygulamasının sürdürülmesi 3L/dk oksijen, 3L/dk hava karışımı ile 6 L / dakikadan sağlandı. Grup D de ise 10. Dk dan sonra akım 1 L/dakikaya (0.5L/dk oksijen, 0.5 L/dk hava) indirildi. Çalışmada KAH, SKB, DKB, OAB, SpO2, FiDES, ETDES, FiO2, FiCO2, ETO2, Pplato, ETCO2, MAK ölçümü entübasyon sonrası 10, 15, 30, 45, 60, 75 dakikalarda ölçüldü. KAH, SKB, DKB, OAB, SpO2 değerleri ekstübasyon öncesi ve sonrası 1, 5, 10, dakikada ölçüldü. Grup D'de anestezi sonlandırılmadan 10 dk önce yeniden yüksek akımlı anesteziye 6 L/dk geçildi.İntraoperif SPO2 30, 45, 60, 75 dk ölçümleri grup D de grup Y ye göre istatistiki olarak düşük görünsede hiçbir zaman % 98 altına inmedi. İntraoperatif 15 dakikadaki DKB ve OAB grup D de istatiksel olarak daha düşük bulunmuştur.FİO2, grup D de taze gaz akımı 1 L/dk ya indirildikten sonra % 35 e kadar düşmüş, ancak kritik değer olan % 30 un altına hiçbir zaman inmemiştir. ETO2 de düşmede FİO2 ye paralel olmuştur.ETDES 30 dk, MAK ve FİDES 15 ve 30 dk da grup D de grup Y ye göre düşük bulunmuş. Ancak vaporizatör ayarlarında bir değişiklik ihtiyacı olmamıştır.Ekstübasyon, dil çıkarma, oryantasyon ve Aldrete derlenme zamanlarında iki grup arasında farklılık olmamıştır.Fentanil tüketimleri açısında anlamlı bir fark yoktur. Oksijen ve desfluran tüketimi anlamlı olarak grup D de grup Y ye göre düşüktü. Desfluran tüketiminde düşme grup D de Grup Y ye göre % 66 oranında daha düşük olarak gerçekleşti.ANAHTAR SÖZCÜKLER, Düşük akım, desfluran, maliyet, derlenme, hemodinami.
Özet (Çeviri)
In this study our purpose was the comparison of haemodynamics, recovery and cost-effectiveness between low flow anesthesia and high flow anesthesia. 40 patients between 18-65 years with the operation risk of ASA I-II, who are undergoing septorhinoplasty and submucosal resection with the duration about 1 to 3 hours were included. Group D was the low-flow anesthesia group, and Group Y was the high-flow anesthesia group. Pulse rate, systolic arterial blood pressure, diastolic arterial blood pressure, mean arteial blood pressure, sPO2 were measured preoperatively. In the group Y the flow rate of oxygen was 3 L/min, and the flow rate of air was already 3 L/min, with total sum of 6 L/min. In the group D, 10 minutes after the induction, the flow rate was decreased to 1 L/min (oxygen 0,5 L/min, air 0,5 L/min). At 10th, 15th, 30th, 45th, 60th, 75th minutes after intubation HR, SBP, DBP, MBP, SpO2, FiDES, ETDES, FiO2, FiCO2, ETO2, Ppeak, ETCO2, MAC were measured. HR, SBP, DBP, MBP, SpO2 were measured before extubation and at 1st, 5th, 10th minutes after extubation. In group D, 10 minutes before anesthesia was finished high flow anesthesia with 6 L/min was performed.In group D values of intraoperative sPO2 at 30, 45, 60, 75 minutes were statistically lower than the values in group Y, but it was never lower than 98%. DBP and MBP at the intraoperative 15th minute were statistically decreased in group D.In group D FiO2 decreased to about 35% after the gas flow rate was decreased to 1 L/min, but it was never under the critical value 30%. The decrease in ETO2 was parallel to FİO2.In group D ETDES at 30 minutes, MAC and FiDES at 15 and 30 minutes were lower than group Y, but there was no need to change the setting of vapourisator.There were no difference between two groups in extubation, tongue exposition, orientation and Aldrete recovery times.There was no significant difference in fentanyl consumption. In group D, oxygen and desfluran consumptions were significant decreased than in group Y. In group D the desfluran consumption was decreased about 66%.KEYWORDS, low flow, desfluran, cost, recovery, haemodynamics